وبلاگ

15 ترفند جذاب برای عکس دسته جمعی

15 ترفند جذاب برای عکس دسته جمعی

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که فکر می‌کنید عکاسی کردن از یک نفر سخت است، باید بدانید که عکاسی از چند نفر به مراتب سخت‌تر است. زیرا در عکاسی دسته جمعی نه تنها باید به همه بگویید که چه کار کنند، بلکه باید اطمینان حاصل کنید که همه آن‌ها در عکس ظاهر خوبی خواهند داشت.
در این بخش از آموزشگاه پویا­اندیش قصد داریم تا شما را برای مواجهه با چنین موقعیتی راهنمایی کرده و 15 ترفند عکس دسته جمعی را مرور کنیم. امیدواریم که این نکات طلایی علاوه بر کمک به شما برای ثبت عکس‌های گروهی جذاب، سبب شوند تا لحظات خوشی را رقم بزنید.

اصول عکس دسته جمعی چیست؟

اصول عکس دسته جمعی چیست؟

آیا می‌دانید اصول عکاسی دسته جمعی چیست؟
اساساً وقتی می‌خواهیم عکس دسته جمعی و خانوادگی بگیریم. باید توجه زیادی به :

  • نور،
  • چیدمان،
  • طرز ایستادن
  • و زمینه کنیم .

بیشتر سعی می­کنیم همه افراد حاضر در جمع به نوعی در عکس دیده شوند. حتی در یک اندازه کم و کوچک. اما با چند تغییر ساده در زمان عکاسی می­توانید عکس‌های حرفه‌ای و بی­نظیری را ثبت کنید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر از دوره‌های عکاسی حرفه ای پویا اندیش همین حالا با ما تماس بگیرید.

15 ترفند عکس دسته جمعی

15 ترفند عکس دسته جمعی

اینکه یک عکاس حرفه‌ای باشید یا یک آماتور، فرق چندانی ندارد، زمان‌هایی است که از شما خواسته می‌شود از یک گروه از افراد عکس دسته جمعی بیندازید.
منظور ما بزرگ بودن ابعاد عکس نیست بلکه عکاسی از یک گروه متشکل از 7 نفر یا بیشتر است. شاید با خودتان فکر کنید که کاری ندارد و تنها کافی‌ است از این افراد بخواهید نزدیک هم جمع شوند و دکمه شاتر را بزنید، ولی خب همه چیز به همین راحتی‌ها هم نیست.
در زیر قرار است با 15 توصیه مهم و کاربردی از سمت یک عکاس حرفه‌ای برای داشتن عکس‌های دسته جمعی بهتر آشنا شوید.

ثبت نام دوره عکاسی (حضوری)

1. زودتر از موعد برای گرفتن عکس دسته جمعی حاضر شوید

آیا می­دانستید برای گرفتن عکس دسته جمعی باید زودتر از موعد مقرر در محل حاضر شوید؟
برای گرفتن عکسی جذاب و عالی همواره سعی کنید زودتر از موعد مقرر در محل حاضر شوید. این کار سبب می­شود آرامش خاطر بیشتری را در هنگام عکاسی تجربه نمایید.

2. اعتمادبه‌نفس کافی در عکس ها داشته باشید

اعتمادبه‌نفس کافی داشته باشید

آیا داشتن اعتمادبه‌نفس در هنگام عکاسی لازم است؟
ساماندهی یک عکس دسته جمعی می‌تواند کار استرس‌آوری باشد. شما از قبل باید بدانید که می‌خواهید چه کاری را انجام دهید.
چرا که اگر قرار باشد روی تصمیمات خود دائماً تجدیدنظر کنید، احتمال این وجود دارد که جمع شما را جدی نگیرد.
سپس به این نکته فکر کنید که می‌خواهید گروه را چگونه در آن قرار دهید.
بنابراین وقتی همه آنجا باشند، دقیقاً می‌دانید که هر یک از آنها قرار است که در کجا قرار بگیرند.

3. در عکس های دسته جمعی به یکدیگر نزدیک باشید

به یکدیگر نزدیک باشید

در هنگام گرفتن عکس دسته جمعی فضای خصوصی را فراموش کنید. از سوژه‌ها بخواهید که به یکدیگر بچسبند! اگر از خانواده یا دوستانتان عکاسی می‌کنید، از آنها بخواهید که دستان‌شان را دور هم بگیرند.
اگر از همکاران و در فضایی رسمی‌تر عکاسی را انجام می­دهید، از آنها بخواهید که در فاصله‌ کمتر از پنج سانتی‌متری یکدیگر قرار بگیرند. برای زیبا و بهتر به نظر رسیدن عکس دسته جمعی‌تان، از آنها بخواهید که یک نیم‌دایره تشکیل دهند. با این کار نه‌تنها آنها به‌شکلی طبیعی نزدیک‌تر به هم دیده می‌شوند، بلکه در فضا هم به‌مقدار زیادی صرفه‌جویی می‌شود.
برای آشنایی بیشتر با عکاسی پرتره حتما بخش آن را مطاله نمایید.

مطالب مرتبط عکاسی با موبایل + فیلم

4. از ژست‌های خلاقانه در عکس های دسته جمعی استفاده کنید

از ژست‌های خلاقانه استفاده کنید

بسیاری از افراد معتقدند فقط در یک زاویه خاص عکس دسته جمعی خوب می‌افتد! و همه عکس‌هایشان در همان زاویه و همان حالت خاص است. درست است که همه افراد خوش عکس نیستند اما همواره سعی کنید همه زوایا و حالت‌های ممکن را امتحان کنید.
مطمئن باشید مدل‌های جدیدی را پیدا خواهید کرد که زیباتر از همیشه در عکس می‌افتید. مثلاً اگر همیشه در عکس‌ها اخم می‌کردید این بار لبخند بزنید، اگر همیشه کمی گوشه لبتان را بالا می‌آوردید این بار لبخند بزرگ‌تری بزنید و بگذارید دندان‌هایتان نیز معلوم شود.

5. در انتخاب مکان در عکس های دسته جمعی دقت کنید

در انتخاب مکان دقت کنید

همیشه آن‌قدر حق انتخاب ندارید که بهترین مکان برای عکاسی را انتخاب کنید، ولی اگر دارید به دنبال مکان‌های باز و جاهایی می‌گردید که پر از وسایل نباشد، دو دلیل وجود دارد که موجب می‌شود سادگی در عکس‌ دسته جمعی بهتر به نظر برسد.
رنگ‌ها در طبیعت بسیار سرتر از رنگ‌های اشیا هستند، ولی اگر علاقه‌ای به درخت و سرسبزی ندارید، به دنبال مثلاً یک تل یونجه، سایبان یا نرده و الوار باشید و یا اینکه سعی کنید دیوار یا دری قدیمی بیابید و جلوی آن بایستید. باور نمی‌کنید که عکس‌های این چنینی چقدر زیبا خواهند شد.

6. وجود نور کافی برای عکس دسته جمعی

وجود نور کافی برای عکس دسته جمعی

وجود نور ملایم و یکنواخت، زمانی که عکس دسته جمعی می‌اندازید بسیار ضروری است. اگر می‌توانید زمان مناسب را انتخاب کنید، این کار را ابتدای صبح یا اواخر بعدازظهر انجام دهید، یعنی زمانی که نور ملایم و گرم است.
ببینید که نور به طور یکنواخت روی تک تک افراد گروه تابیده باشد و هیچ کس زیر نور مستقیم آفتاب قرار نگرفته باشد.

7. مراقب باشید چهره همه افراد در عکس باشد

اگر می‌بینید که سوژه‌هایتان در یک سطح و کنار یا پشت هم ایستاده‌اند. حتماً مکان آن‌ها را تغییر دهید، زیرا امکان دارد از افرادی که پشت ایستاده‌اند تنها یک جفت چشم دیده شود.برای درست کردن صحنه کافی است تا افراد را در سطوح مختلفی قرار دهید.

8. در هنگام عکس گرفتن به یک عکس تکیه نکنید ! (چند تا عکس بگیرید)

مراقب باشید چهره همه افراد در عکس باشد

وقتی همزمان از چند نفر عکس دسته جمعی می‌گیرید، تقریباً چک کردن همزمان همه آنها در لحظه عکس گرفتن غیرممکن است. همیشه ممکن است یکی از آنها پلک بزند یا تغییر موقعیت بدهد و شما متوجه نشوید.
جهت دستیابی به بهترین عکس، دوربین را روی حالت عکاسی اتوماتیک قرار داده و چند عکس پشت سر هم بگیرید. با گرفتن چند عکس گزینه‌هایتان بیشتر شده و به سوژه‌های عکاسی نیز فرصت آماده شدن داده خواهد شد.

مطالب مرتبط عکاسی معماری + فیلم

9. در عکاسی به محیط اطراف توجه کنید

هنگام‌عکاسی همواره لازم نیست مانند یک مجسمه به دوربین خیره شوید. بلکه می­توانید با خیره شدن به محیط اطراف و افق­های دورتر عکس­های دسته جمعی جذاب و هنری را بیندازید.
در دوره‌های آموزشی عکاسی آموزشگاه پویا اندیش این جزئیات نیز به شما گوشزد خواهند شد و پس از آن به یک عکاس بی‌عیب و نقص تبدیل خواهید شد.

10. در عکس های دسته جمعی حواستان باشد همه در یک خط نباشند

در یک خط نباشید

زمانی که دارید افراد را برای عکس دسته جمعی می‌چینید، معمولاً می‌خواهید که افراد کوتاه‌تر جلوتر باشند و افراد بلندتر عقب‌تر. اما مسلماً این تنها قاعده نیست!
شما می‌توانید آدم‌ها را در آرایش‌های متناوب قرار دهید. سعی کنید از ایستادن افراد هم‌قد در کنار هم جلوگیری کرده تا عکستان ایستا به نظر نرسد.

11. جزئیات لازم را در عکس های دسته جمعی اضافه کنید

قبل از عکس دسته جمعی حتما جزییات را توجه کنید . آیا تمامی چهره‌ها پیدا هستند و چیزی جلوشان را نگرفته؟ مثلاً سر فرد دیگر یا سایه‌اش. اگر لازم بود چیدمان را تغییر دهید.

12. از سه پایه برای گرفتن عکس دسته جمعی استفاده کنید

عکس های دسته جمعی

هنگامی‌که سوژه عکاسی شما یک جمع چندنفره نیست، می‌توانید بدون سه پایه و ایجاد خلاقیت در زوایا عکاسی خود را انجام دهید.
ولی زمانی که سوژه شما یک گروه مثلاً ده نفری است، استفاده از سه پایه واقعاً کمک‌کننده خواهد بود. زیرا به شما امکان انداختن عکس‌های زیاد از یک فاصله کانونی و یک زاویه مشابه بدون هیچ لرزشی را می‌دهد.

13. انتخاب لنز مناسب برای عکس دسته جمعی

canon لنزها

برای عکس از یک گروه بزرگ همواره بهتر است از یک لنز 50 میلی‌متری استفاده نمایید و بسته به عمق ترتیب قرار گرفتن گروه، یک اپرچر f/9 یا بیشتر، انتخاب درستی است.
جهت جلوگیری از خرابی در کناره‌ها، زمانی که از لنز کمتر از 50 میلی‌متری استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که فاصله لازم و مناسب بین آخرین نفر و کناره‌ها وجود دارد ( زاویه واید سبب می‌شود افرادی که در کناره‌ها ایستاده‌اند، عریض‌تر به نظر بیایند).

14. زمان دهید تا افراد برای عکس دسته جمعی حاضر شوند

زمان دهید تا افراد برای عکس دسته جمعی حاضر شوند

پیش از گرفتن عکستان به سوژه ­ها فرصت کافی دهید ، تا برای گرفتن عکس دسته جمعی آمادگی لازم داشته باشند. این کار سبب می­شود تا استرسشان در هنگام عکاسی کاهش یافته و ژست‌های بهتر و جذاب‌تری بگیرند.
همچنین با صدای بلند بشمارید تا سوژه‌ها زمان کافی جهت آماده شدن و تغییر در موقعیت جدیدشان را داشته باشند.

مطالب مرتبط عکاسی پرتره چیست و به چه صورت است؟

15. در عکس دسته جمعی لبخند فراموش نشود

 لبخند فراموش نشود

وقتی دارید از یک گروه همکار یا دوستانتان عکس دسته جمعی می­گیرید، فراموش نکنید که همواره لبخند بزنید و این کار را به تجربه‌ای لذت‌بخش و سرگرم‌کننده برای همه تبدیل کنید اگر هم عکس شما هستید به همه یادآوری کنید که لبخند را فراموش نکنند.

جمع‌بندی عکس دسته جمعی

عکس دسته جمعی گرفتن ، گاهی بسیار سخت و پر از چالش می باشد. اما پس از فراگرفتن ترفندهایی که در این بخش مطرح شد، کل این فرایند می‌تواند بسیار راحت انجام شود.
آموزشگاه تخصصی هنرهای تجسمی پویا­اندیش با 30 سال سابقه آموزشی مفتخر است تا آموزش‌های تخصصی :

  • هنرهای تجسمی
  • هنرهای دیجیتال
  • طراحی لباس
  • جواهرسازی
  • عکاسی و … ویژه بازار کار را به هنرجویان عزیز عرضه نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره‌های تخصصی عکاسی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

ثبت نام دوره عکاسی (آنلاین)

پایان بخش : عکس دسته جمعی

سوالات متداول

آیا می‌دانید اصول عکاسی دسته جمعی چیست؟

اصول عکاسی دسته جمعی شامل بررسی جوانب مختلف نظیر نور، چیدمان، محیط عکاسی، لنز و دوربین مناسب، داشتن اعتماد به نفس و … است.

چرا باید برای گرفتن عکس دسته جمعی زودتر از موعد در محل حاضر شویم؟

به منظور کاهش استرس و ارامش خاطر بیشتر و همچنین ثبت عکسی عالی بهتر است زودتر از موعد در محل حاضر شوید.

چرا داشتن اعتماد به نفس هنگام عکاسی دسته جمعی لازم است؟

ساماندهی یک عکس دسته جمعی می‌تواند کار استرس‌آوری باشد. به همین دلیل است که باید به قابلیت‌های خودتان باور کامل داشته باشید، نه فقط در رابطه با گرفتن عکس، بلکه در همکاری و هماهنگی با دیگران، بنابراین داشتن اعتماد به نفس هنگام عکاسی دسته جمعی را فراموش نکنید.

مطالعه بیشتر

عکاسی معماری + فیلممعرفی و بیوگرافی هانری کارتیه برسونچگونگی بالابردن کیفیت عکاسی در نور کم با افزایش ISO + فیلمچگونه تعادل رنگ در عکاسی می تواند رنگ تان را از بین ببرد ؟ + فیلمایده ژست عکس نشسته + 10 نکته طلایی برای گرفتن عکس در حالت نشستهترفندهایی برای آغاز عکاسی خیابانی + فیلمراهنمای کامل استفاده از الگو در عکاسیعکاسی به سبک مراقبه ذن + عکس8 نکته کلیدی که فرد مبتدی در رشته عکاسی پرتره باید بداندنورپردازی در عکاسیبهبود عکاسی با لایت روم چگونه ممکن است؟عکاسی صنعتی و تجهیزات مورد نیاز برای آنچطور از تکنیک موشن بلور در عکاسی استفاده کنیم؟فوتوژورنالیسم12 نکته مهم و کاربردی برای تبدیل شدن به عکاس حرفه ایفتومونتاژ چیست و چگونه یک اثر فتومونتاژ خلق کنیم؟نحوه ویرایش عکس سیاه و سفید در لایت رومچگونه می توان از ماه عکاسی کرد؟ + 21 ایده برای عکاسی از ماهمعرفی عکاس دایان آربس + تصویرچگونگی عکاسی انتزاعی با کاغذ رنگیایده عکاسی با بادکنک + 64 ژست ناب و جذاب

پیام بگذارید