وبلاگ

نقاشی چیست ؟ + فیلم

همین الان ببین : فیلم نقاشی چیست ؟ 👇🏻

نقاشی چیست ؟ و چطور می توان آن را تعریف کرد ؟

اگر بخواهیم تعریف دقیق تری از هنر نقاشی چیست ؟ ( به انگلیسی : Painting ) داشته باشیم می توان گفت که نقاشی عمل یا فرآیند استفاده از رنگ است.
علاوه بر رنگ ممکن است از رسانه دیگری هم برای نقاشی استفاده شود. از این رو برخی نقاشی را به عنوان فرایند اعمال رنگ یا یک متریال دیگر بر روی سطح جامد که معمولا یک بوم است تعریف می کنند. این رنگ ها یا سایر موارد مشابه برای اعمال روی سطوح به یک قلم مو نیاز دارند.
با این حال، هنرمندان از ابزارهای مختلفی مانند :

Painting
 • اسفنج
 • اسپری رنگ
 • یا حتی چاقو استفاده می کنند.

در دنیای هنر، اصطلاح نقاشی برای توصیف هر دو عمل نقاشی و اثر هنری حاصل از عمل استفاده می شود.
یک هنرمند هم می تواند به عنوان یک عمل نقاشی کند و هم یک شی به نام نقاشی را خلق کند. علاوه بر این رنگی که در نقاشی استفاده می شود می‌ تواند به‌ عنوان یک پوشش محافظ یا شکلی از دکوراسیون نیز استفاده شود.
نقاشی نوعی هنر تجسمی است که بیان ایده ها و احساسات را بر روی یک سطح دو بعدی به تصویر می کشد.

از هنر نقاشی چه می دانیم ؟

نقاشی با ابرنگ
نقاشی چیست ؟

وقتی از هنر صحبت می کنیم ذهن بسیاری از مردم ابتدا به سمت نقاشی می رود. هنر را می توان در زمینه های مختلفی دنبال کرد که یکی از آنها هنر نقاشی است.
در هنر اصطلاح نقاشی را می توان در هر دو عمل نقاشی توصیف کرد، یکی استفاده از قلم مو یا هر ابزار دیگری مانند:

 • کاردک
 • اسفنج
 • یا مداد برای اعمال رنگ و دومی نتیجه عمل که یک اثر به عنوان یک شی است.

نقاشی ها برخی از شناخته شده ترین، با ارزش ترین و قابل تشخیص ترین آثار هنری موجود هستند. اما از آن جایی که امروزه هنر بیشتر به سمت هنرهای ترکیبی و خصوصا دیجیتالی رفته است، ارائه تعریف روشن و دقیقی از این که نقاشی چیست کمی دشوار است.
در این بخش از تصویرگران پویا اندیش به بررسی هنر نقاشی ، تاریخچه آن می پردازیم تا با سیر تکاملی این هنر محبوب بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه هنر نقاشی چیست ؟

تاریخچه هنر نقاشی

اگر بخواهیم تاریخچه هنر نقاشی چیست ؟ ، را بررسی کنیم به سال های بسیار دوری باز می گردیم. تقریبا از زمانی که زندگی بشری وجود داشته است.
می توان نقاشی ها را در تمامی قرن ها دنبال کرد. آن چه ما هنر را در تمام اشکالش می‌ شناسیم و نام گذاری می کنیم که شامل :

 • نقاشی
 • مجسمه‌ سازی
 • طراحی
 • و نقش برجسته یا حکاکی می شود در گروه ‌های انسانی در سراسر جهان در دوره ای موسوم به پارینه سنگی ظاهر شد که تقریباً بین 40000 تا 10000 سال پیش است.

تاریخچه نقاشی در اروپا

غار لاسکو
غار لاسکو

در اروپا، نقاشی های پیچیده و قدرتمندی از این دوره در غارهایی مانند لاسکو ( فرانسوی: Lascaux‎ ) در فرانسه کشف شده است. در سال 1994 احتمالاً آثار شگفت‌ انگیز تری در غار شووه در دره آردش در فرانسه یافت شد.
نقاشی های غار شامل رنگدانه هایی مانند خاک های رنگی است که بر روی سنگ مالیده شده اند. در برخی موارد به نظر می رسد که آنها ابتدا به صورت خمیری مخلوط شده اند. این نقاشی ها بیشتر حیوانات را نشان می دهند اما در برخی از تصاویر انسان نیز وجود دارد.
از آن زمان به بعد نقاشی در اصل تغییر بسیار کمی داشته است. تکیه گاه ها از صفحات صخره ای و از طریق دیوارهای ساختمان ها، به تکیه گاه های قابل حمل از :

 • کاغذ،
 • چوب،
 • و در نهایت پارچه، به ویژه بوم تکامل یافته اند.
نقاشی های فرانسه
اثری از فراگونار ، سبک روکوکو

طیف رنگدانه ها از طریق طیف وسیعی از خاک ها و مواد معدنی به عصاره های گیاهی و رنگ های مصنوعی مدرن گسترش یافت.
رنگدانه ‌ها را با آب و صمغ مخلوط می‌کردند تا رنگ درست کنند، اما در قرن پانزدهم در اروپا، نوآوری استفاده از روغن ( دانه کتان ) یک محیط جدید انعطاف ‌پذیر و بادوام را تولید کرد که نقش عمده‌ ای در انفجار خلاقیت در نقاشی غربی داشت.
رنسانس و پس از آن دوره ای است که می توان آن را اوج شکوفایی هنر نقاشی در نظر گرفت. در همان زمان موضوع و سوژه های نقاشی نیز گسترش یافت و تقریباً همه جنبه های زندگی (ژانرها) را در بر گرفت.

سیر تکامل هنر نقاشی

دوره طراحی و نقاشی در پویااندیش
فلسفه نقاشی چیست ؟

در دوره های گذشته سنت های فرهنگی مانند :

 • قبایل،
 • مذاهب،
 • اصناف،
 • دربار های سلطنتی
 • و ایالتی و … عمدتا صنعت نقاشی و فرم های مختلف آن را کنترل می کردند.

در واقع این ها بودند که مشخص می کردند موضوعات نقاشی چه چیزی باشد و تصاویر بیان گر چه موضوعاتی باشند. آنها کارکرد نقاشی ها اعم از :

 • تشریفاتی بودن شان،
 • عبادی بودن شان،
 • جنبه های تزئینی داشتن،
 • سرگرمی
 • یا آموزشی بودن نقاشی ها را تعیین می کردند.
آموزش میکس مدیا
هنر نقاشی ساده

در آن دوره نقاشان بیشتر به عنوان صنعت گران ماهری به کار گرفته می شدند تا تصاویر سفارشی را ترسیم کنند. برای مثال آنها استخدام می شدند تا از دربار سلطنتی پرتره هایی را بکشند.
در نتیجه بیشتر از این که هنر نقاشی در آن دوره جنبه خلاقانه داشته باشد، هنرمندان بیشتر برای یک موضوع به خصوص استخدام می شدند.
اما به تدریج با تغییر رویکردهای جوامع بشری در آسیا و اروپای بعد رنسانس مفهوم هنر زیبا و هنرمندان خلاق نیز تغییر پیدا کرد و توسعه یافت.
در آن دوره نقاشان برجسته به جایگاه بسیار بالایی در حد علما و درباریان دست یافتند، به نحوی که امضای هنرمندان پای آثار مختلف بود و طراحی ها و موضوع تصاویر همگی با تصمیم گیری خود هنرمندان تعیین می شد.
اما این تمام ماجرا نبود و هنر نقاشی سیر صعودی و نزولی بسیار زیادی را تاکنون تجربه کرده است. در طول قرن 19 ، نقاشان در جوامع غربی شروع به از دست دادن موقعیت اجتماعی و حمایت امن خود کردند.

ثبت نام دوره آنلاین نقاشی

نقاش کیست و چه می کند؟

آموزش حضوری دوره سیاه قلم
نقاشی مدرن

یک نقاش کسی است که به خوبی با مهارت های طراحی آشنایی دارد، هنر و زیبایی را می شناسد و درک درستی از اصول و عناصر نقاشی دارد.
او با بهره گرفتن از این مهارت ها و با تکیه به خلاقیت و ذهن آزادی که دارد به خلق تصویری زیبا می پردازد. نقاش ها می توانند هر سوژه و تصویری که در واقعیت وجود دارد و حتی صحنه هایی غیر واقعی را به یک قاب عکس منحصر به فرد تبدیل کنند.
ذوق هنری بالا، ذهن ایده پرداز و خلاق و روحیه ای پر از عشق و شادابی معمولا چیزی است که یک فرد را به یک نقاش موفق تبدیل می کند.

اصول نقاشی و طراحی

آموزش دوره رنگ روغن پویااندیش
modern painting

نقاشی نیز مانند هر هنر دیگری برای خود یک سری اصول و عناصر دارد که بر اساس آن تعریف شده و شکل می گیرد. یک نقاش باید با تکیه به این اصول و تسلط یافتن به عناصر اصلی هنر نقاشی بتواند یک اثر هنری منحصر به فرد را خلق کند. به صورت کلی هنر نقاشی را می توان در عناصر زیر دنبال کرد:

1- خطوط در اصول نقاشی و طراحی

خطوط در اصول نقاشی و طراحی

هر یک از عناصر طراحی دارای ویژگی های بیانی خاصی هستند. برای مثال، خط یک عنصر اولیه برای نمایش چیزهای مختلف است.
تصاویر خطی ساده از نقاشی های کودکان خردسال و نقاشی های سنگی ما قبل تاریخ را به صورت جهانی می توان دید.
در نقاشی ها از خطوط نازک و ضخیم، خطوط شکسته و پیوسته و خطوط ناهموار برای طراحی یک سوژه استفاده می شود. برای مثال ممکن است در جایی از نقاشی به نازک تر شدن خطوط نیاز باشد یا این که برای نشان دادن حجم و اندازه یک تصویر به ضخیم تر کردن خطوط احتیاج باشد.
از این رو تغییر دادن خطوطی که در یک نقاشی استفاده شده اند نیز روشی مستقیم برای توصیف:

 • حجم،
 • وزن،
 • موقعیت مکانی،
 • نور
 • و ویژگی های بافتی اشیا را ارائه می دهد.
نقاشی های مدرن

ثبت نام دوره آنلاین نقاشی

نقاش می تواند با تکرار کردن خطوط یک طرح متحرک را ایجاد کند. حتی می توان بین خطوطی که در یک نقاشی هستند ارتباط برقرار کرد به نحوی که گویی آنها با هم یک شبکه متحد را ایجاد کرده اند.
بنابراین، خطوطی که به سمت بالا حرکت می کنند، احساسات شادی و آرزو را بیان می کنند، در حالی که خطوطی که چشم را به سمت پایین هدایت می کنند، حالات غمگینی یا شکست را برمی انگیزند. بنابراین می توان به راحتی درک کرد که خطوط بخش مهمی از هنر نقاشی را تشکیل می دهد.

2- شکل و جرم در اصول نقاشی و طراحی

شکل و جرم در اصول نقاشی و طراحی
نمونه اثر هنرمند پل سزان ( Paul Cézanne )

شکل و جرم، به عنوان عناصر طراحی و نقاشی ، شامل همه مناطق با :

 • رنگ،
 • تن
 • و بافت مختلف و همچنین تصاویر فردی و گروهی می شود.

کودکان به طور غریزی چیزهایی را که می بینند با نمادهای هندسی نشان می دهند.
تمامی هنرمندان چه حرفه ای و چه مبتدی به صورت غریزی از این اشکال و جرم ها برای نشان دادن چیزی که در ذهن شان است استفاده می کنند.
گاهی اوقات این شکل ها به صورت مشخص بر کل نقاشی تسلط دارند و به یک نقطه کانونی در نقاشی ها تبدیل می شوند. درست مانند پنجره مربعی شکلی که در تابلوی شام آخر لئوناردو داوینچی مسیح را نشان می دهد.

مطالب مرتبط کاربرد فتوشاپ در عکاسی چیست ؟ + راهنمایی کامل

نوع به کار بردن شکل ها در یک نقاشی نیز مهم است و هر حالتی می تواند یک حس متفاوت را ایجاد کند. برای مثال اگر شکل ها به صورت گروهی و منظم در نقاشی کنار هم قرار بگیرند، حس اطمینان بخشی و نشاط را انتقال می دهند.

در اصول نقاشی و طراحی شکل و جرم چه ویژگی هایی دارد ؟

ویژگی شکل و جرم در اصول نقاشی و طراحی
اثر هنرمند ( JEAN-BAPTISTE-SIMEON CHARDIN )

اما بر عکس اگر تعادلی نا موزون داشته باشند، حس تنش در نقاشی ایجاد می شود. از شکل های مختلف با توجه به مفهومی که دارند برای نشان دادن شخصیت ها و حالت های متفاوت افراد هم استفاده می شود.
برای مثال فرم‌ های :

 • بیضی،
 • لوزی
 • و مستطیلی نشان ‌دهنده ثبات و حفاظت هستند و اغلب چهره‌ های آسیب ‌پذیر را در نقاشی‌ های داستانی نشان می دهند.

در یک طرح با استفاده از وحدتی که بین اشکال و جرم ها وجود دارد می تواند انرژی مثبت طرح را به ببیننده انتقال دهد.
فضاهای منفی بین اشکال و توده ها نیز به دقت توسط هنرمند در نظر گرفته شده است، زیرا می توان آنها را به گونه ای تنظیم کرد که حس و انرژی تصاویر مثبت را افزایش دهند.
آنها می توانند به اندازه فواصل زمانی در موسیقی یا حفره های یک نمای معماری برای نقاشی مهم باشند.

3- رنگ در اصول نقاشی و طراحی

آموزش تکنیک های دوره نقاشی

در بسیاری از سبک ‌ها و دوره‌ های نقاشی، کارکردهای رنگ عمدتاً تزئینی و توصیفی هستند و اغلب صرفاً برای تقویت بیان یک ایده یا موضوع عمل می‌ کنند.
با این حال، در بسیاری از نقاشی‌ های مدرن، طیف کامل رنگدانه‌ های موجود به رنگ اجازه داده است که عنصر اصلی بیانگر باشد.
ابعاد اصلی رنگ در نقاشی متغیرها یا ویژگی های رنگ، لحن و شدت است.

رنگهای اصلی در هنر را می توان :

 1. قرمز،
 2. زرد
 3. و آبی رنگ های اصلی هستند که همه رنگ های دیگر در چرخه رنگی را می توان با مخلوط این سه رنگ اصلی ایجاد کرد.

از جفت رنگ های اولیه رنگ های ثانویه :

 • نارنجی،
 • بنفش
 • و سبز ایجاد می شود.

ثبت نام دوره حضوری نقاشی

نقاشی های رنگ و روغن
نقاشی با رنگ های اصلی و ثانویه

در ادامه هم می توان با کم و زیاد کردن مقدار هر یک از این رنگ های اصلی، ترکیبی جدیدتر را ایجاد کرد.
نکته مهمی که در خصوص رنگ ها وجود دارد این است که به صورت روزمره با برخی از اشیا یا چیزهای آشنا را با یک رنگ خاص می شناسیم. برای مثال چمن همیشه سبز است.
به این ترتیب در نقاشی های خود با یک رنگ می توانیم مفهوم خود را بهتر و واضح تر بیان کنیم.
تن، درجه یک رنگ از روشنی یا تاریکی است. شدت یک رنگ نیز به درجه خلوص یا اشباع رنگی آن بستگی دارد. بنابراین این متغیرها نیز روی رنگ ها تاثیر دارند و ما در نقاشی ها ممکن است رنگ هایی با طیف تیره تر یا روشن تر داشته باشیم که بیشتر به موضوع نقاشی مربوط می شود.

هدف از برگزاری نمایشگاه های نقاشی در هنرمندان

فیلم نمایشگاه نقاشی و طراحی پویااندیش را همین الان ببینید 👇🏻

برخی از هنرمندان با برگزاری نمایشگاه های خود و دریافت هزینه ورودی با کم شدن حمایت ها مقابله کردند.
این جریان ها هنر نقاشی را به قرن بیست و یکم کشاند؛ جایی که پیشرفت تکنولوژی و رسانه های مختلف اجتماعی به شکوفایی هر چه بیشتر هنر نقاشی کمک زیادی کردند.
نمایشگاه های بین المللی و ظهور رسانه های اجتماعی به شتاب گرفتن توسعه و شکوفایی نقاشی کمک زیادی کرد. رسانه های اجتماعی نه تنها یک ابزار جدید برای بیان این هنر بودند بلکه هنرمندان از آن برای برقراری ارتباطی نزدیک تر و موثرتر با هنر دوستان استفاده می کردند.
نقاشی حتی در برخی دوره ها از یک هنر صرف نیز خارج شد و به راهی برای بیان اعتراضات یا نمایش شرایط اجتماعی نیز تبدیل شد. نقاشان از هنر نقاشی برای بیان موضوعات اجتماعی مختلف از جمله مشکلات نژاد پرستی، جنگ یا مواردی از این دست استفاده می کردند.
بیشتر بخوانید : سیاه قلم چیست ؟

فلسفه هنر نقاشی چیست ؟

آموزش نقاشی با مداد رنگی

فلسفه نقاشي بيان عقايد و عواطف، با ايجاد كيفيت هاي زيبايي شناختي خاص و به زبان بصري دو بعدي است. انسان ها از این هنر به عنوان راهی برای بیان پیام های شان به یک دیگر استفاده می کنند تا به این ترتیب هنر به زبان بشر تبدیل شود.
این مهم را می توان خصوصا در دوره های قدیم و در بین فرهنگ های مختلف مشاهده کرد. قدیمی و مدرن تفاوتی ندارد و نقاشی هسته اصلی چگونگی ابراز:

 • امیدها،
 • رویاها،
 • ترس ها
 • و احساسات انسان هاست.
آموزش حضوری دوره نقاشی
نقاشی سیاه قلم

عناصر این زبان هنری که به نوعی بیشترین تاثیر را در برقراری ارتباط بین انسان ها در دوره های مختلف داشته است شامل :

 • اشکال،
 • خطوط،
 • رنگ ‌ها،
 • تن ‌ها
 • و بافت ‌های مختلف است که به روش‌ های مختلفی از آنها برای ایجاد :
 • حس حجم،
 • فضا،
 • حرکت
 • و نور بر روی یک سطح صاف استفاده می ‌شود.

این عناصر به منظور نمایش پدیده های واقعی یا فرا طبیعی، تفسیر یک موضوع روایی یا ایجاد روابط بصری کاملاً انتزاعی در قالب الگوهای بیانی با هم ترکیب می شوند.
تصمیم یک هنرمند برای استفاده از یک رسانه خاص، مانند :

 • تمپر،
 • نقاشی دیواری،
 • روغن،
 • اکریلیک،
 • آبرنگ
 • یا دیگر رنگ ‌های مبتنی بر آب مانند جوهر، گواش، کازئین و … .
آموزش 0 تا 100 نقاشی رنگ روغن
نقاشی رنگ روغن

همچنین انتخاب یک فرم خاص مانند :

 • نقاشی دیواری،
 • سه پایه،
 • پانل،
 • مینیاتور
 • یا هر یک از انواع اشکال مدرن، بر اساس ویژگی های حسی و امکانات بیانی و محدودیت های آن گزینه ها صورت می گیرد.

انتخاب های رسانه و فرم و همچنین تکنیک خود هنرمند، برای تحقق یک تصویر بصری منحصر به فرد با هم ترکیب می شوند.

اهمیت هنر نقاشی چیست ؟

آموزش حضوری دوره سیاه قلم

نقاشی می تواند حتی از یک هنر و سرگرمی نیز بیشتر باشد و به عنوان رسانه ای برای تلطیف روح و روان مورد استفاده قرار بگیرد.
نقاشی ها می توانند آرامش زندگی را بیشتر کنند و زیبایی را به جنبه های مختلف زندگی بیافزایند. اهمیت و ارزش دیگری که نقاشی ها دارند اهمیت شان در ثبت وقایع تاریخی است.
نقاشی می تواند به عنوان یک یک اثر مصور بخشی از تاریخ و حوادث تاریخی را ثبت کرده و به نمایش بگذارد. آنها را می توان در دوره های مختلفی از تاریخ دنبال کرد.
نقاشی روی عملکرد مغز نیز تاثیر زیادی دارد و در علم روانشناسی از آن به عنوان ابزاری جهت فعال کردن ذهن و تقویت حافظه یاد می شود. بسیاری از افراد از هنر نقاشی برای تقویت ذهن و افزایش تمرکز استفاده می کنند.
نقاشی همچنین ابزاری قدرت مند برای برقراری ارتباط با دیگران است و می تواند راهکاری سودمند برای بهبود سطح انرژی افراد باشد.
بسیاری همچنین از نقاشی کردن به عنوان روشی جهت کاهش استرس و افزایش قدرت حل مساله استفاده می کنند.

انواع نقاشی

دوره طراحی و نقاشی با پاستل پویااندیش

در تعریف هنر نقاشی نیز مانند سایر انواع هنر، همه چیز به فرم مربوط می شود. آیا یک نقاشی واقع گرایانه است یا انتزاعی؟ ( منظور از انتزاعی غیر واقعی بودن و برگرفته از قوه تخیل است )
آیا از اشکال ارگانیک تشکیل شده یا اشکال هندسی در آن استفاده شده است؟
موضوع یک منظره است یا یک شخص و آیا در ژانر خاصی مانند سوررئالیسم قرار می گیرد؟
آیا رنگ با قلم مو یا اسفنج زده شده است یا پاشیده شده و به صورت هنری پرتاب شده است؟
اینها سوالاتی هستند که می توانند به شما در درک شکل یک نقاشی و نوع آن کمک کنند.
پس چه چیزی رشته نقاشی را متحد می کند؟
رنگ ها و اعمال آنها روی یک سطح چیزی است که تمامی انواع هنر نقاشی را در یک مجموعه قرار می دهد. با این حال یکی از جذاب ترین و پرطرفدارترین انواع هنر نقاشی ، نقاشی ساده است.

هنر نقاشی ساده چیست ؟

آموزش جامع دوره سیاه قلم در پویااندیش

یکی از انواع نقاشی که می توان به آن پرداخت و آن را شناخت نقاشی ساده است. در نقاشی ساده هنرمند تنها خلاقیت ذهنی خود را با استفاده از ابتدایی ترین ابزارها و متریال ها به تصویر می کشد.
در نقاشی ساده نباید به دنبال پیچیدگی های زیادی بود. همه چیز دقیقا همان مفهوم ساده و اولیه ای را در بر دارد که نقاش در زمان ترسیم طرح ها در ذهن داشته است.
اولین آثار هنری و ابتدایی ترین شیوه های نقاشی و ترسیم تصاویر به عنوان نقاشی ساده تعریف می شوند. نقاشی ساده را می توان به عنوان پایه و اساس هنر نقاشی در نظر گرفت.

نقاشی انتزاعی

آموزش جامع دوره رنگ و روغن در پویااندیش

نوع بسیار محبوب دیگری از هنر نقاشی ، نقاشی انتزاعی است. همان طور که از نام آن هم می توان متوجه شد در این سبک نقاشی سوژه ممکن است در واقعیت وجود نداشته باشد.
در واقع سوژه نقاشی های انتزاعی زاییده ذهن نقاش است و نقاش با یک دید بصری و خلاقانه از ایده های ذهنی خود یک تصویر را خلق می کند.
اکثر نقاشی های انتزاعی سبک و موضوعی متفاوت و منحصر به فرد دارند که شاید درک آن برای عموم افراد بسیار دشوار باشد.
به همین جهت هم معمولا طرفداران این نوع از نقاشی به افراد به خصوصی محدود می شوند. معمولا نقاشان انتزاعی با نقاشان ساده تفاوت زیادی دارند.

مطالب مرتبط دیجیتال مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد ؟ + فیلم و انواع آن

نقاشی دیجیتالی

در مقابل شیوه نقاشی ساده ، امروزه هنر دیجیتالی جایگاه بسیار مهمی در بین انواع شاخه های هنر را داراست و می توان گفت به نوعی رتبه دار است.
با ظهور کامپیوترها و توسعه قابل توجه فناوری در تمامی صنایع از جمله صنایع هنرهای دستی و گرافیکی، امروزه نرم افزارها و کامپیوترها نقش بسیار پررنگی در هنر نقاشی دارند.
تکنیک های هنر دیجیتالی به این صورت است که هنرمند را به سمت تصویرسازی های خلاقانه اما بسیار دقیق با کامپیوتر سوق می دهد.
در نتیجه یک نقاش می تواند ترکیبی از ایده پردازی، خلاقیت، هنر دست را با مهارت های کامپیوتری ترکیب کرده تا یک اثر هنری منحصر به فرد را خلق کند.
نرم افزارهایی مانند فتوشاپ از جمله کاربردی ترین نرم افزارهای کامپیوتری مورد استفاده در نقاشی دیجیتالی هستند. نکته مهم این که نقاشی دیجیتالی موجب گسترش کاربردهای هنر نقاشی در صنایع و زمینه های مختلف نیز شده و از این رو می توان بازار کار گسترده تری را برای این حرفه در نظر گرفت.
برای مثال نقاشی دیجیتالی در زمینه طراحی سایت، طراحی پوستر یا بازاریابی دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرد.

digital_painting_article
نقاشی دیجیتال یا دیجیتال پینتینگ

تکنیک های مختلف هنر نقاشی

آموزش آکادمیک رنگ روغن

انواع مختلف نقاشی را می توان با ابزارها و روش های مختلف انجام داد. همین تنوع بالای تکنیک هایی که در هنر نقاشی برای دنبال کردن وجود دارد جذابیت و هیجان این رشته هنری را بیشتر کرده است.
در درجه اول نقاشی کردن می تواند رنگی یا سیاه و سفید باشد. شیوه های طراحی سیاه قلم یا نقاشی با زغال از شیوه های اولیه نقاشی بودند.
رنگ ها نقش مهمی در هنر نقاشی دارند. ابزارهای مختلف برای رنگ آمیزی، شادابی هنر نقاشی را بیشتر کرده است.

انتخاب تکنیک نقاشی

نقاشی چهره سیاه قلم

آیا تابحال به این فکر کرده اید که به عنوان یک هنرمند چگونه می توانید در مورد نوع درست بکارگیری رنگ برای خلق کارهای هنری خود تصمیم بگیرید ؟
یکی از نکات مهم این است که درک درست از ویژگی های هر رنگ و زیبایی شناسی آن ها، به شما کمک می کند تا انتخاب خود را به صورت دقیق انجام دهید.
برخی از تکنیک های نقاشی برای هنرمندان در همه ی سطوح انتخابشان آسان است، این در حالی است که انتخاب برخی تکنیک های دیگر به مهارت های فنی پیشرفته تری نیاز دارد.
تلاش کنید که نکات بیشتری یاد بگیرید تا بتوانید تشخیص دهید چه نوع سبکی برای شما بهتر است. چه کسی می داند ! شاید به شما الهام شد که سبک جدیدی از انواع مختلف نقاشی را امتحان کنید.

دوره درآمدزا نقاشی

انواع تکنیک های نقاشی :

 • نقاشی با آبرنگ ( Watercolor painting ) به طور معمول بر روی کاغذ نقاشی می شود. آبرنگ ها از رنگدانه هایی که در یک محلول پایه آب معلق هستند ساخته می شوند.
  رنگ نقاشی های آبرنگی به دلیل لایه های بسیار شفاف ایجاد شده با آبرنگ کاملا شناخته شده است و این خاصیت حتی در حالتی که نقاشی، خشک هم شده است باقی می ماند.
  یکی از ویژگی های کار با آبرنگ نیز همین نکته است و به همین دلیل است که نقاشان هنگام کار با آبرنگ می توانند حتی پس از پایان کار نیز اصلاحاتی را انجام دهند.
  البته این مورد به این معنی نیزهست که نقاشی آبرنگ مراقبت زیادی را نیاز دارد. تکینیک های نقاشی زیادی برای کار با آبرنگ بسیار گسترده است و هنرمندان می توانند برای خلق سبک های مختلف هنری از پرتره های واقع گرایانه تا منظر از آن ها استفاده کنند.
  کاغذ معمول ترین سطحی است که برای طراحی با آبرنگ از آن استفاده می شود، اما از آبرنگ بر روی سطوحی مانند پارچه، چوب، چرم و پوست هم می توان استفاده کرد.
نقاشی با آبرنگ

تکنیک نقاشی رنگ و روغن

 • نقاشی رنگ و روغن ( oil painting ) قرن هاست که هنرمندان از رنگ روغن برای خلق آثار و شاهکارهای هنری خود استفاده می کنند.
  نقاشی رنگ روغن فرآیند نقاشی با رنگ روغنی است که این رنگ از ترکیب و آمیختگی رنگدانه ها به روغن که نقش چسب نیز دارند بدست می آیند.
  این سبک و نوع از نقاشی به این دلیل که نیاز به زمان کافی برای خشک شدن دارد هنرمندان زمان کافی برای کار کردن روی تولید کار خود را دارند.رنگ روغن معمولا برای خلق آثاری با بافت لطیف اما با ضخامت کاربرد دارد. اگرچه کاملا واضح است که که کار با رنگ روغن هم کثیف کاری دارد و هم نقاش با عناصری که ممکن است دارای اجزای مضر باشد سر و کار دارند اما به دلیل رنگ های غنی که در نقاشی با رنگ روغن وجود دارد هست، این سبک از نقاشی بسیار محبوب نقاشان است و این مورد اصلا جای تعجب ندارد.
نقاشی رنگ و روغن

تکنیک نقاشی با گواش

 • نقاشی با گواش ( Painting with gouache ) : درحالیکه نقاشی با گواش شبیه به آبرنگ است ، اما این سبک از گرافیک دارای جلوه ای مات و خشک هست که سنگینی این رنگ به دلیل استفاده از گچ در ساختار رنگی آن است. گواش همچنین دارای ویژگی هایی شبیه به اکریلیک است که آن نیز رنگی مات دارد.
  کار با گواش اغلب همراه با آبرنگ انجام می شود و از آن جایی که آب محلول است به برای جلا به روغن نیاز دارد تا کار به طور کامل تمام شود.
  یک نوع جدیدتر از گواش نیز وجود دارد که به آن گواش اکریلیک گفته می شود، این گواش دارای ساختاری از چسب است که بر پایه ی چسب است که در آن از اکریلیک استفاده شده است و این باعث می رنگ پس از خشک شدن در مقابل آب و رطوبت مقاومت داشته باشد.
نقاشی با گواش

نقاشی با اکریلیک

 • نقاشی با اکریلیک ( Acrylic painting ) طیف بسیار گسترده ای از انواع رنگ های اکریلیک ازنطر بافت رنگی و زمان خشک شدن آن وجود دارد.
  اکریلیک ، این رنگ محلول در آب سریع خشک می شود، غیر سمی ومقرون به صرفه است و به دلیل همین ویژگی ها اغلب آن را به یک انتخاب عالی برای نقاشان در سطوح مختلف مهارتی تبدیل می کند.
  نقاشی اکریلیک با گذشت زمان نسبت به نقاشی رنگ روغن ماندگاری بهتری دارد و کمتر مستعد ترک خوردگی و زرد شدن است. تکنیک های رنگ اکریلیک بسیار گسترده است و با توجه به ترکیب رنگ ها و محیط های نقاشی می تواند انعطاف داشته باشد.
  اگرچه نقاشی اکریلیک درصورتی که به طور کامل روی بوم خشک شود در مقابل آب مقاوم است، اما به دلیل داشتن خاصیت محلول در آبی به هنگام پاکسازی یا برخورد با رطوبت ممکن است قسمتی از سطح پاکسازی شود.
نقاشی اکریلیک
 • نقاشی با مداد رنگی ،
نقاشی با مداد رنگی

تکنیک نقاشی با پاستل و مداد شمعی

 • نقاشی با مداد شمعی یا پاستل : از نقاشی های پاستل یا مداد شمعی ( Drawing with pastels and crayons ) با عنوان ( dry painting ) یا نقاشی خشک نیز یاد می شود که محبوبیت این سبک از نقاشی از قرن 16 اغاز شده است.
  فرم چوب ها و همچنین نیاز به زمان کم برای خشک شدن این کارها، گزینه هایی بوده است که برای حمل و جابجایی بسیار مورد توجه هنرمندان قرار گرفته است.
  بهترین پاستل ها که به پاستل های نرم نیز معروف هستند در آن ها از گچ استفاده شده است که این ترکیبات در پاستل های روغنی نیز موجودند.
  در نقاشی با پاستل ها ، رنگ در این سبک از نقاشی بر روی پایه قرار می گیرد و اگر مایل هستید نقاشی شما جلوه ای مانند آبرنگ داشته باشد، کافی است تا از پاستل های محلول در آب استفاده کنید.
  اما بهتر است بدانید که این کارها بسیار شکننده هستند و بایستی در قاب های شیشه ای نگهداری شوند.
دوره نقاشی پویااندیش
 • نقاشی با خودکار یا ماژیک و … از جمله گزینه های مختلفی است که برای نقاشی کردن وجود دارد.
نقاشی با خودکار
برخی از تکنیک های دیگر هنر نقاشی نیز شامل شیوه :
 • نقاشی موم گرد ( Hot wax painting ) این تکنیک در نقاشی بسیار پیچیده است و قدمت آن به مصر باستان برمی گردد . در این روش از از موم هایی که به رنگدانه آغشته شده اند و حرارت دیده اند استفاده می شود.
  خمیر به دست آمده نیز معمولا بر روی چوب های آماده ای که به صورت قالب هستند اعمال می شوند، همچنین علاوه بر چوب از بوم نیز می توان استفاده کرد.
  پس از این مرحله به ابزارهایی برای شکل دهی و یا مجسمه سازی مایع ذوب شده قبل از خنک شدن آن نیاز است. امروزه ، هنرمندان معاصر با استفاده از ابزارهای گرمی شبیه به اسلحه و یا سشوارهایی استفاده می شود که گسترش کارایی رنگ را فزایش می دهد.
  اگرچه تسلط بر این سبک از گرافیک دشوار است ، اما می توان با تسلط بر این سبک ، نقاشی هایی پیچیده و پر از ابعاد و رنگ های مخلف را خلق کرد.
نقاشی موم داغ
Fiume mummy of a young woman, 3rd century ( مومیایی فیوم از یک زن جوان، قرن سوم )
 • نقاشی دیواری ،
نقاشی دیواری
 • نقاشی افشانه ای ( اسپری )
نقاشی افشانه ای
 • و نقاشی کلاژ می شود.
نقاشی کلاژ

سطوح مورد استفاده در نقاشی نیز تکنیک های مختلف این هنر را تشکیل می دهند.

مطالب مرتبط متاورس چیست و چگونه کار می کند ؟ + فیلم آموزشی

سبک های مختلف در هنر نقاشی

علاوه بر تکنیک های مختلف، هر نقاشی می تواند سبک به خصوصی نیز داشته باشند. این سبک ها توسط هنرمندان برجسته ای در دوره های تاریخی مختلف ایجاد شده و می توان در هر سبک آثار بسیار برجسته ای را مشاهده کرد.

 • سبک رئالیسم ،
 • سبک سورئالیسم ،
 • سبک امپرسیونیسم
 • و مدرنسیم از جمله برجسته ترین سبک های مورد استفاده در هنر نقاشی هستند.
سبک اپرسیونیسم
Zolo Palugyay : Krajina s kvetmi (1930/1930)

هر یک از این سبک ها یک سری ویژگی ها و شاخه های مخصوص به خود را دارند که آنها را تعریف می کند. مهم تر این که معمولا در هر یک از این سبک ها روش ها و تکنیک های به خصوصی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.
معمولا سبک های مختلف هنر نقاشی با نام هنرمندانی برجسته در آن سبک همراه است. در نتیجه می توان دسته بندی های مهمی را برای هنر نقاشی بر این اساس انجام داد.
یک نقاش برای این که در این زمینه فعالیت کند باید به خوبی با سبک های مختلف، مشخصات آنها و مفهومی که در هر یک از این سبک ها نهفته است آشنایی داشته باشد تا بتواند بهترین و مناسب ترین سبک نقاشی را برای خود انتخاب کند.
برای یادگیری و خلق آثار زیبا می توانید در دوره های نقاشی تصویرگران پویااندیش شرکت نمایید.

بازار کار رشته نقاشی

آموزش تکنیک های نقاشی در تصویرگران پویااندیش

به همان میزان که به هنر توجه بیشتری می شود و تکنیک ها و دانش مورد نیاز در زمینه های هنری بیشتر می شود، می توان شاخه های مختلف هنر از جمله هنر نقاشی را به عنوان یک شغل نیز در نظر گرفت.
علاقه مندان برای این که به بازار کار حرفه نقاشی وارد شوند گزینه های مختلفی دارند. در بهترین حالت می توانند در دانشگاه های هنر در رشته نقاشی مشغول به تحصیل شوند تا به این ترتیب در مسیر درست این حرفه قرار بگیرند.
آموزش های نقاشی می تواند در سطوح حرفه ای تر هم صورت بگیرد.
دوره های آموزش نقاشی حرفه ای می تواند به علاقه مندان به این رشته کمک زیادی کند. برای یک نقاش برجسته شدن:

 • آموزش مناسب،
 • تمرین و تکرار زیاد،
 • خلاقیت و علاقه به هنر نقاشی نیاز است.

نقاشان می توانند هم از طریق آثار هنری خود و هم از طریق آموزش دادن رشته نقاشی به هنرجویان، در این رشته کسب درآمد کنند.

تاثیر هنر نقاشی بر جامعه

آموزش میکس مدیا
آموزش نقاشی

نقاشی می تواند نقش تاثیرگذاری نیز در جامعه بشری داشته باشد. به همین دلیل هم می توان در بیشتر فضاهای شهری امروزی شاهد نقاشی های دیواری بود.
هنر می تواند ابزاری برای برقراری یک ارتباط عمیق بین مردم یک جامعه و فرهنگ های مختلف باشد و به برقرار شدن هر چه بهتر این ارتباط کمک زیادی کند.
افراد می توانند از طریق تصاویر و داستان هایی که از این طریق بیان می شوند با یک دیگر ارتباط برقرار کنند و به نوعی زبان هم را بفهند، چرا که هنر و خصوصا هنر نقاشی را می توان زبان مشترک بین افراد در نظر گرفت.
مردم اغلب از طریق نقاشی های خود با جوامع و فرهنگ های دیگر ارتباط برقرار می کنند. هنر و به ویژه نقاشی های دیواری و تصاویر و عکس ها وسیله ای مطلوب برای تغییرات اجتماعی است.
دولت ها از این ابزارها به عنوان رسانه های تبلیغاتی استفاده می کنند تا از طریق آنها افکار عمومی را تغییر داده، کمپین های اطلاع رسانی عمومی را راه اندازی کرده و از طریق آنها با مردم ارتباط برقرار کنند. در نتیجه شاید بتوان گفت که نقاشی ها برای دولت ها و حکومت ها نیز اهمیت زیادی داشته است.

هنر نقاشی از دید هنرمندان بزرگ

دوره های حضوری و غیرحضوری میکس مدیا

از آن جایی که نقاشی را می توان به عنوان یکی از جذاب ترین و محبوب ترین شاخه های هنری در نظر گرفت، هنرمندان بسیار بزرگی نیز در این عرصه فعالیت داشته اند.
در کنار این فعالیت ها، متن های بسیار زیبا و جذابی نیز در مورد هنر نقاشی وجود دارد که این متن ها در قالب ستایش این هنر زیبا از بزرگان نقل شده است.
برای مثال ون گوگ به انگلیسی : Van Gogh ( به هلندی: Vincent Willem van Gogh ) یکی از نقاشان برجسته در خصوص هنر نقاشی این طور گفته است: تنها زمانی که احساس زنده بودن می کنم، آن زمانی است که مشغول نقاشی کردن هستم.

ون گوگ
ون گوگ

ادوارد هاپر ( به انگلیسی: Edward Hopper ) در خصوص نقاشی گفته: اگر می توانستی نقاشی را در قالب کلمات بیان کنی دیگر دلیلی برای کشیدن آن نبود.

ادوارد هاپر
Edward Hopper

ثبت نام دوره حضوری نقاشی

میکل آنژ به انگلیسی : Michael Angelo ( به فرانسوی: Michel Ange ) نیز در مورد نقاشی این چنین گفته است: یک مرد با مغزش نقاشی می کشد نه با دستانش.

میکل آنژ
Michael Angelo

جکسون پولاک (به انگلیسی: Paul Jackson Pollock ) می گوید که نقاشی کشف کردن درون خود است، یک هنرمند خوب می تواند خود واقعی اش را در نقاشی هایی که می کشد به تصویر بکشد.
نقاشی را می توان به آب تشبیه کرد، به همین دلیل می تواند هر شکلی به خود بگیرد.

جکسون پولاک
Paul Jackson Pollock

پابلو پیکاسو به انگلیسی : Pablo Picasso ( اسپانیایی: paβlo piˈkaso ) نقاش شناخته شده و بسیار معروف در مورد هنر نقاشی می گوید که نقاشی تنها یک راه برای ثبت خاطرات است.

پابلو پیکاسو
Pablo Picasso

کلام آخر نقاشی چیست ؟

نقاشی ها را می توان برگرفته از زندگی هنرمند در نظر گرفت، به نحوی که اگر زندگی هنرمند غنی از لحظات ناب باشد می تواند نقاشی هایی بسیار کامل و جذاب را به تصویر بکشد و در مقابل اگر زندگی نقاش پوچ و خالی باشد، نقاشی ها نیز خالی و پوچ خواهد بود.

فیلمی کوتاه از دوره های آموزش نقاشی و طراحی 👇🏻

همین الان ببین : فیلمی کوتاه از کلاس های آموزشی نقاشی و طراحی 👇🏻

همین الان ببین : فیلم طراحی و نقاشی کشیدن چشم 👇🏻

برگزاری گالری طراحی و نقاشی در آموزشگاه تصویرگران پویااندیش بعد از اتمام دوره های اموزشی .

کلاس طراحی سیاه قلم
کلاس نقاشی سیاه قلم
نمایشگاه سیاه قلم
دوره سیاه قلم
آموزش جامع سیاه قلم
آمورش سیاه قلم برای مبتدیان
نمایشگاه نقاشی
نمایشگاه نقاشی
نمایشگاه نقاشی
نمایشگاه نقاشی
نمایشگاه نقاشی
نمایشگاه نقاشی
موسسه آموزش نقاشی
آموزش نقاشی مبتدی

پایان بخش : نقاشی چیست ؟

سوالات متداول

نقاشی چیست ؟

نقاشی در واقع هنر به تصویر کشیدن مفاهیم مختلف است و برای اینکه بتوانیم نقاشی را درک کنیم و متوجه شویم که نقاشی چیست ، باید با این هنر بزرگ و عالی آشنا شویم و بدانیم که نقاشی چگونه به ما در زندگی شخصی کمک می کند و چگونه می توان با یادگیری آن، از رشد خود استفاده کرد.

انواع نقاشی از نظر متریال‌های مختلف مخصوص نقاشی کدامند ؟

همان طور که در بخش بالا خواندید، نقاشی‌ها از نظر سبک و متریال به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.
نقاشی با رنگ و روغن، اکلریک، گواش ، آبرنگ ، مدادرنگی و …

انواع نقاشی چیست ؟

نقاشی را می توان به نقاشی ساده یا تصویری و نقاشی انتزاعی دسته بندی کرد. در نقاشی تصویری و ساده، هنرمند مستقیما سوژه هایی که می بیند را نقاشی می کند. در نقاشی های انتزاعی هنرمند از قوه تخیل خود کمک می گیرد تا یک تصویر غیر واقعی را به تصویر بکشد.

آیا هنر نقاشی یک هنر جدید است ؟

هنر نقاشی قدمتی بسیار زیاد و طولانی دارد و می توان آن را به زمان غارنشینی انسان ها مربوط دانست. این هنر در آن دوره برای برقراری ارتباط بین انسان ها و به عنوان یک ابزار ارتباطی مورد استفاده قرار می گرفت تا به تدریج با توسعه تکنیک ها، فناوری ها و ابزارها، به عنوان یک هنر در بین انسان ها رواج یافت.

کاربردهای نقاشی چیست؟

نقاشی می تواند شیوه ای برای بیان احساسات و ایده های هنرمند باشد یا این که به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط با دیگران و انتقال پیام مورد استفاده قرار بگیرد. از جمله آنها می توان به نقاشی های دیجیتالی مورد استفاده در طراحی وب سایت یا تبلیغات و بازاریابی اشاره کرد.

مطالعه بیشتر

مراقبت از پارچه ها و لباس ها با این 20 نکته کاربردی و سادهمتاورس چیست و چگونه کار می کند ؟ + فیلم آموزشیآشنایی با دوره های آموزشی پردرآمد برای انتخاب شغلفاز ۲ معماری چیست ؟بهترین پارچه‌ ها برای لباس‌ های زمستانی که گرما را در خود نگه می ‌دارند!سیاه قلم چیست ؟ + فیلمکاربرد فتوشاپ در عکاسی چیست ؟ + راهنمایی کاملنکاتی برای ارتقای کیفیت کارهای اپوکسی رزینیتبدیل عکس به فایل اتوکد (سریع ترین روش ممکن)ریخته گری برنز چیست ؟چگونه در پریمیر خروجی بگیریم؟دیجیتال مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد ؟ + فیلم و انواع آنخوشنویسی چیست ؟بهترین سطوح برای آرت رزین چیست ؟ [معرفی 7 سطح کاربردی]نکات مهم برای کار با اپوکسی رزین روی چوبآموزش کامل استفاده از گوگل درایو

پیام بگذارید