وبلاگ

عکاسی لنداسکیپ چیست + تجهیزات و ترفند‌های آن

لنداسکیپ در عکاسی چیست ؟

برای آن که بدانیم ترفند‌های مربوط به عکاسی لنداسکیپ چیست و با چه تجهیزاتی می‌توانیم این نوع از عکس‌ها را خلق کنیم، لازم است در ابتدا بدانیم که لنداسکیپ در نقاشی چیست ؟
عکاسی لنداسکیپ ( Landscape photography ) یا عکاسی منظره ،شیوه‌ای از عکاسی گفته می‌شود که در آن، با روشی خاص از مناظر طبیعی و پدیده‌های جهان پیرامون عکس گرفته می‌شود.
این نوع از عکاسی در نهایت می‌تواند عکس‌هایی را خلق کند که نگاه بیننده را محو خود کرده و جذابیت زیادی را برای او به ارمغان بیاورد.
یک نکته مهم در این شیوه از عکاسی وجود دارد آن است که در لنداسکیپ عکاسی ، علاوه بر پدیده‌های طبیعی، از نما‌های روستایی و شهری نیز تصاویر مختلفی ثبت می‌شود.
در این نوع از عکاسی معمولاً برای حضور انسان و یا پدیده‌ها و عناصر مربوط به او هیچگونه محدودیتی وجود ندارد، اما به طور کلی کمتر می‌توانیم این موارد را ببینیم.

اهمیت عکس‌های لنداسکیپ

عکاسی لنداسکیپ چیست
لنداسکیپ در عکاسی

در خصوص اهمیتی که عکس‌های ژانر لنداسکیپ دارند، باید به چند مورد و نکته بسیار مهم اشاره کنیم.

نمایش جلوه متفاوت در عکاسی لنداسکیپ

اولین مورد در خصوص نمایش جلوه و چشم‌اندازی متفاوت از زاویه‌ای است که می‌بینید. شاید اگر به یک عکاسی لنداسکیپ نگاه کنید و خودتان همان منظره را در دنیای واقعی ببینید، متوجه شوید که تا به حال از این زاویه به این منظره نگاه نکرده‌اید و زیبایی آن را متوجه نشده‌اید.
این مورد برای نشان دادن زیبایی‌ها و جنبه‌های جذاب و پنهان موضوع مورد نظر بسیار حیاتی است و اهمیت زیادی دارد.

انتقال حس به بیننده

جلوه های ویژه

معمولاً ویرایش‌های مختلفی بر روی عکس‌های لنداسکیپ ایجاد می‌شود. این ویرایش‌ها بدون هدف نیستند. در حقیقت هر نوع افزودن و یا کم کردن رنگ‌ها، نور محیط و… با چند هدف انجام می‌شود.
هدف اصلی ماجرا در انتقال دادن حس و حال منظره و سوژه عکاسی به بیننده است. به طور مثال اگر قرار باشد عکسی از غروب خورشید گرفته شود، میزان رنگ‌های طلایی، نارنجی و زرد را در تصویر بیشتر از حد معمول می‌بینید و این کار سبب می‌شود تا بینندگان حس و حال غروب خورشید را هرچه بهتر و بیشتر درک کنند.

تفاوت عکاسی لنداسکیپ با عکاسی طبیعت

انتقال حس به بیننده

تا اینجا شاید با خودتان فکر کرده‌اید که عکاسی لنداسکیپ با عکاسی طبیعت یکی است؛ اما این موضوع کاملاً اشتباه است. شاید بتوان گفت که سوژه‌های عکاسی در هر دو مورد تقریباً یکی است.
اما تفاوت‌های زیادی بین این دو مورد وجود دارد که سبب می‌شود عکس‌های متفاوتی از آن‌ها ثبت و ضبط شود.

مطالب مرتبط سه نکته مهم برای جلوگیری از انعکاس نور عینک در عکس

سوژه‌ها

اولین نکته در خصوص سوژه‌های کلی عکاسی طبیعت و عکاسی لنداسکیپ است. در عکاسی کردن از طبیعت، صرفاً عکاس به ثبت :

  • مناظر طبیعی،
  • حیوانات وحشی و اهلی
  • و به طور کلی پدیده‌های طبیعی می‌پردازد.
سوژه‌ها

در این شیوه از عکاسی نمی‌توانید از تصاویر انسان‌ها، ماشین، خانه‌ها و یا حتی تابلو‌های کنار جاده استفاده کنید. اما در عکاسی لنداسکیپ چنین محدودیتی وجود ندارد و همین مسأله سبب می‌شود تا عکاس بتواند عکس‌های خلاقانه‌تری را ثبت و ضبط کند.

رنگ‌ها

رنگ ها

در عکاسی از طبیعت و عکس‌های حیات وحش، نمی‌توانید در ترکیب رنگ‌ها خللی ایجاد کنید و حالتی غیر طبیعی را در عکس جلوه دهید.
به طور مثال نمی‌توانید رنگ حیوانات و یا عناصر طبیعت را پر رنگ‌تر و یا کمرنگ‌تر از حالت عادی کنید تا تأثیر بیشتری را بر روی مخاطب بگذارد. اما در عکاسی لنداسکیپ می‌توانید این کار را انجام داده و نتیجه دلخواه خود را از عکاسی بگیرید.

حذف عناصر عکس

عکس های لنداسکیپ

موضوع بعدی در خصوص حذف و اضافه کردن عناصر طبیعت است. در عکاسی‌های طبیعت شما به هیچ وجه نمی‌توانید عناصری همچون زباله‌ها و… را از داخل عکس حذف کنید. این موضوع سبب می‌شود که عکس شما در طبیعی‌ترین حالت ممکن به ثبت برسد.
این در حالی است که در عکاسی لنداسکیپ امکان انجام چنین کاری وجود دارد و به سادگی می‌توانید عناصر موجود در عکس را حذف نمایید.

ثبت نام دوره عکاسی (حضوری)

استفاده از خلاقیت

استفاده از خلاقیت

و تفاوت مهم آخر که مربوط به استفاده کردن از خلاقیت می‌شود را نیز باید بشناسید. در عکاسی‌های لنداسکیپ توان استفاده از خلاقیت خودتان برای جذاب‌تر کردن عکس‌ها را دارید.
این موضوع در حالی است که در عکاسی طبیعت، عکاس به هیچ وجه مجاز نیست تا خلاقیتی را در هنگام ادیت کردن عکس‌ها به کار ببرد و صرفاً می‌تواند عکس‌های خود را از زاویه متفاوتی بگیرد.

انواع عکاسی لنداسکیپ

به طور کلی ۳ نوع عکاسی لنداسکیپ وجود دارد که هر کدام از آن‌ها در شرایط خاص خودشان ثبت و ضبط می‌شوند و از سوی دیگر نیز نتیجه‌های متفاوتی دارند.

  1. عکاسی مناظر طبیعی
  2. عکاسی مناظر شهری
  3. و عکاسی مناظر در شب این سه بخش را شامل می‌شوند.

مطالب مرتبط بهترین دوربین عکاسی تا 20 میلیون چه ویژگی‌هایی دارد؟

تجهیزات مورد نیاز عکاسی لنداسکیپ

تجهیزات مورد نیاز عکاسی لنداسکیپ

برای به ثبت رساندن عکس‌های فوق‌العاده، لازم است تا تجهیزات فوق‌العاده‌ای را نیز داشته باشید. به طور کلی این تجهیزات را می‌توانیم شامل لنز‌های دوربین عکس‌برداری، سه پایه‌هایی که برای دوربین انتخاب می‌کنید و همچنین فیلتر‌های مورد استفاده در عکاسی بدانیم.

دوربین عکاسی

دوربین عکاسی

اولین موردی که باید به درستی انتخاب کنید، دوربین عکاسی است. دوربین‌های عکاسی می‌توانند در سه دسته دوربین کامپکت، دوربین DLSR و دوربین‌های بدون آینه قرار گیرند.
معمولاً دوربین‌های بدون آینه و دوربین‌های DLSR گزینه‌های بهتری برای این نوع از عکاسی به حساب می‌آیند.
برای آشنایی بیشتر با راهنمای مبتدیان برای استفاده نور طبیعی در عکاسی منظره حتما بخش ان را مطالعه نمایید.

لنز‌های مناسب برای عکاسی لنداسکیپ

لنز‌های مناسب برای عکاسی لنداسکیپ

انتخاب لنز مناسب که بر روی دوربین شما نصب می‌شود، می‌تواند باعث شود که عکس‌های بسیار زیبایی را به ثبت برسانید. باید لنزی را انتخاب کنید که فاصله کانونی‌های واید و تله فوتو را به صورت یکجا در اختیار شما بگذارد.
یک نکته بسیار مهم که در انتخاب لنز اهمیت دارد این است که لنز‌ها حتی می‌توانند تأثیر بسیار بیشتری از دوربین‌ها را بر نتیجه کار داشته باشند. قدرت فوکوس، میزان شفافیت تصویر، نشان دادن جزئیات مختلف در عکس و… همگی با داشتن یک لنز خوب امکان‌پذیر می‌شود.

انتخاب سه پایه عکاسی منظره

انتخاب سه پایه عکاسی منظره

به عقیده افرادی که اطلاعات زیادی در مورد عکاسی ندارند، سه پایه می‌تواند یکی از اقلام غیر ضروری برای عکاسی باشد.
این موضوع در حالی است که سه پایه‌های عکاسی در حقیقت یکی از مهم‌ترین ابزار‌ها در عکاسی به حساب می‌آیند. زمانی که نور محیط زیاد باشد، امکان استفاده نکردن از سه پایه نیز وجود دارد، اما اگر نور محیط کم باشد باید به طور حتم از سه پایه استفاده کنید که قابلیت عکس‌برداری با سرعت‌های شاتر پایین‌تر را داشته باشید.

ثبت نام دوره عکاسی (آنلاین)

جمع‌بندی

عکاسی لنداسکیپ در طبیعت

لنداسکیپ در عکاسی را به طور کامل با بیان تجهیزات مورد نیاز، تفاوت‌های آن با عکاسی از طبیعت و… توضیح دادیم. در این شیوه از عکاسی عکاس مجاز است تا تغییراتی از جمله :

  • رنگ،
  • نورپردازی،
  • حذف عناصر زائد و… را انجام دهد تا به نتیجه مطلوبش دست پیدا کند.

مطالب مرتبط فتومونتاژ چیست و چگونه یک اثر فتومونتاژ خلق کنیم؟

در صورتی که شما نیز به این سبک از عکاسی علاقه‌مند شده‌اید و تمایل دارید تا بتوانید عکس‌هایی با همین جذابیت و زیبایی را خلق کنید، بهتر است ابتدا به سراغ آموزش در این زمینه بروید و پس از یادگیری کامل این شیوه از عکاسی، نسبت به گرفتن این عکس‌ها اقدام کنید.
بهترین روش برای یادگیری نیز مراجعه به مؤسسات آموزشی معتبر در این زمینه است.

پایان بخش : عکاسی لنداسکیپ

سوالات متداول

عکاسی لنداسکیپ چیست ؟

عکاسی منظره یا عکاسی لنداسکیپ ، به هنر ثبت چشم‌اندازهای طبیعی و فضای باز گفته می‌شود. بهترین تصاویر از جمله چشم‌انداز های وسیع تا جزئیات ، ارتباط عکاس با طبیعت و درک او از دنیای اطراف را نشان می‌دهند.

چند نوع عکاسی لنداسکیپ وجود دارد؟

سه نوع عکاسی لنداسکیپ وجود دارد که شامل عکاسی مناظر طبیعی، عکاسی مناظر در شب و همچنین عکاسی مناظر شهری می‌شود.

آیا در عکاسی لنداسکیپ می‌توانیم از ادیت عکس استفاده کنیم؟

بله، برخلاف عکاسی از طبیعت، می‌توانید در عکاسی لنداسکیپ از ویرایش‌های مربوط به عکس همچون تغییر نور، تغییر رنگ و… استفاده کنید.

مطالعه بیشتر

راهنمای کامل استفاده از الگو در عکاسیشاتر دوربین و ديافراگم دوربین در عكاسیایده های عکاسی برای کریسمسدلایل شرکت در کلاس های عکاسینسبت طلایی در عکاسی10 نکته برای عکاسی سیاه و سفیدبا رفع اشتباهات فوکوس عکس بهتر بگیریدمعرفی عکاسان جنگ در تاریخ عکاسیآموزش ترکیب بندی در عکاسیترکیب بندی در عکاسی12 ژست عکاسی دخترانه جذاب که باید آن ها را بشناسید!نکات، ترفندها و ایده های عکاسی در بارانعکاسی اچ دی آر و شیوه های آنحرفه ای ترین دوربین عکاسیعکاسی تئاتر چیست؟ + 30 ایده جالب در مورد عکاسی تئاتر و سینما10 نکته در رشته عکاسی ورزشی + فیلم10 نکته که کیفیت عکس شما را ارتقا میبخشدنکات مهم و کاربردی برای گرفتن یک عکس حرفه ای و با کیفیتچگونگی بالابردن کیفیت عکاسی در نور کم با افزایش ISO + فیلممعرفی عکاسان خیابانی معروف دنیا + عکسچگونه عکس های ورزشی و در حرکت بگیریم ؟

پیام بگذارید