وبلاگ

راهنمای کامل عقد محضری+ بایدها و نبایدهای آن

مراسم عقد، یک برنامه مهم در ازدواج همه‌ی زوج های ایرانی است، و معمولا با استرس و درگیری‌های ذهنی زیاد می گذرد! هم خانم عروس و هم آقای داماد، درگیر برنامه ریزی های زیادی هستند از جمله دعوت کردن مهمان ها، پذیرایی، مکان مراسم، زمان مراسم و موارد دیگر. از طرفی، معمولا زوج ها نگرانی هایی دارند که فشار روحی زیادی به آنها وارد می کند.

ما در این مطلب می خواهیم به شما کمک کنیم که به ۱۱ تا از مهم ترین مواردی که برای عقد محضری تان نیاز دارید، به درستی انجام دهید و کمک کنیم ذهن تان مرتب شود و با خیال راحت مراسم عقد تان را بگذارنید.

امضا کردن سند ازدواج توسط عروس

فراموش کردن کارها، متداول ترین اتفاقی است که برای شما زوج های عزیز می افتد. برای همین، لیست ۱۱ تایی زیر رو برای تان آماده کردیم، بیاید تا یک به یک با هم بخوانیم و پیش بریم.

 • ۱) پیش بینی هزینه ها
 • ۲) پیدا کردن محضر
 • ۳) آزمایش های زوج
 • ۴) انتخاب عکاس
 • ۵) انتخاب آرایشگر
 • ۶) خرید حلقه و لباس
 • ۷) خرید گل
 • ۸) دعوت از مهمانان
 • ۹) آماده کردن پذیرایی از مهمان‌ها
 • ۱۰) هماهنگی ماشین
 • ۱۱) هماهنگی با تشریفات عقد و عروسی

۱- پیش‌بینی کلیه‌ی هزینه‌های پیش رو برای مدیریت بهتر کارها

مهم‌ترین کار قبل از انجام کارهای پیش رو در نظر گرفتن بودجه‌ی خود برای برگزاری مراسم عقدتان است. به همراه همسر خود تمام هزینه‌های مربوط به رزرو محضر، لباس، حلقه‌ها، آرایشگر و عکاس، پذیرایی و آزمایشات را بررسی کنید و با توجه به میزانی که قرار است برای آن‌ها هزینه کنید الویت‌بندی کنید.

در این روزهایی که قیمت هر کالا و خدماتی در حال نوسان و تغییر است ممکن است برنامه‌ریزی شما را دچار مشکل سازد به همین علت برای هر یک از هزینه‌های خود یک حدودی از قیمت را در نظر بگیرید تا در صورت بیشتر یا کمتر شدن قیمت‌ها در زمان انجام کارها، غافل‌گیر نشوید.

عکس دو نفره زوج ها

با این کار می‌توانید یک دید کلی نسبت به کارها و هزینه‌های خود داشته باشید و با استرس و نگرانی کمتری مقدمات مراسم را انجام دهید.

یکی دیگر از این نکته‌های مثبت این کار این است که با مدیریت خوب هزینه‌ها در پیدا کردن عکاس، میک‌آپ آرتیست، لباس و حلقه و چیزهای دیگر (با قیمت های مناسب)، از سقف بودجه خود خارج نخواهید شد؛ که این برای اول زندگی مشترکتان بسیار حیاتی است!

۲– انتخاب محضر و دفتر ازدواج

اولین کار برای برگزاری مراسم عقد، انتخاب محضر و عاقد مراسم است.

اگر از آن دسته افرادی هستید که انتخاب کردید تا مراسم عقدتان در محضر انجام شود، حتما تا یک ماه قبل از مراسم عقدتان، زمان خود را با دفتردار هماهنگ کنید تا به دلیل شرایطی مثل اعیاد و یا برخی دیگر از تاریخ و مناسبات خاص در لحظه‌ی آخر بدون محضر نمانید.

همچینن مدارک زیر را حتما به همراه خود داشته باشید:

 1. شناسنامه عروس و داماد و کارت ملی ها
 2. عکس ۳x۴ جدید از عروس و داماد
 3. شناسنامه پدر عروس و کارت ملی او
 4. شناسنامه و کارت ملی ۳ نفر شاهد

عروس و داماد در محضر

به این نکته دقت کنید که محضر شما بهتر است در نزدیک محل سکونت شما باشد تا در روز مراسم مهمانان شما به راحتی در کنارتان حضور داشته باشند و جابجایی در ترافیک، تبدیل به چالشی در مراسم شما نشود.

یکی دیگر از نکاتی که در انتخاب محضر باید به آن توجه شود هزینه‌های مربوط به محضرهای ثبت ازدواج است.

نرخ تصویب شده توسط سازمان ثبت برای تمامی دفاتر یکسان است؛ اما دفترهای ثبت ازدواج با توجه به امکاناتی مانند اتاق مخصوص مراسم، سفره‌ی عقد و عکاس و فیلمبردار هزینه‌های خدمات متفاوتی را در اختیار مراجعه کنندگان قرار می‌دهند.

۳– آزمایشات لازم برای روز عقد؛ تضمین‌کننده سلامتی و یک الزام قانونی

پس از انتخاب محضر مورد نظر خود، از دفتردار نامه‌ای برای آزمایشات لازم عقد دریافت کرده و سپس در زمانی حداکثر یک ماهه، باید برای انجام آن‌ها اقدام کنید.

این آزمایشات تنها برای افزایش آگاهی از سلامت زوج‌ها انجام می‌شود تا نگرانی‌های مربوط بروز مشکلاتی که احتمال دارد در آینده به وجود آیند را از بین ببرد. همچنین، یک الزام قانونی ست و بدون انجام آن، هیچ محضری عقد شما را ثبت نمی کند.

برای انجام این آزمایشات می‌توانید به مشاور مرکز آزمایشگاه مراجعه کنید و با توجه به سوابق پزشکی خانوادگی و فردی خود، آزمایشاتی را که احتمال دارد از زوجین به هم انتقال داده شود انجام دهید. معمولا فرایند یک آزمایش، به اندازه یک صبح تا ظهر بیشتر طول نمی کشد و اگر خوش شانس باشید، میتوانید نتیجه آزمایش تان را همان روز از آزمایشگاه تحویل بگیرید.

همچنین در صورت داشتن نسبت‌های فامیلی با آزمایشات ژنتیکی نتایج را مورد بررسی قرار می‌دهند تا با آگاهی و اطمینان کامل از شرایط سلامتی خود مسیر را ادامه دهید.

در نظر داشته باشید که، شما برای این آزمایش، به هر مرکز دلخواهی نمی توانید مراجعه کنید! بلکه مراکز معینی در سطح شهر وجود دارد که محضر تان به شما معرفی خواهد کرد.

سند ازدواج و حلقه های زوجین

مواردی که غالبا در آزمایش‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند شامل بیماری‌های ژنتیکی و‌ عفونی هستند.

موارد عفونی و خونی شامل:

 1. ایدز
 2. زیگیل
 3. سیفلیس
 4. هپاتیت B و C
 5. هموفیلی

مواردی که تحت بررسی ژنتیکی قرار می‌گیرد شامل:

 1. بیماری سندرم X شکننده( تنها راه انتقال بیماری از مادر به فرزند)
 2. کم خونی‌های مربوط به تالاسمی

در صورت لزوم برای انجام آزمایش‌های ژنتیکی مواردی که مربوط به سلامت کودک است، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است که تمامی این موارد تنها با یک آزمایش خون مورد بررسی و آزمایش قرار می‌گیرند.

پس از انجام آزمایش‌ها و دریافت نتایج آن‌ها می‌توانید روند عقد خود را از سمت محضر پیگیری کنید.

۴- انتخاب عکاس حرفه‌ای برای مراسم عقد

یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های شما در مراسم عقد، انتخاب عکاسی خوب است.

برای منحصر‌به‌فرد ترین روز زندگی خود، باید عکاس و فیلمبرداری را انتخاب کنید که به بهترین شکل خاطرات و لحظه‌های فوق‌العاده شما را ثبت کند.

از جانب دیگر باید عکاس و فیلمبرداری را برای مراسم خود انتخاب کنید که نه تنها در حضور او معذب نباشید، بلکه بتوانید به راحتی احساس خود را ابراز کنید.

این راحتی هم در داشتن لحظاتی خوش به شما کمک می‌کند و هم عکس‌هایی با حال و هوایی طبیعی و شاد خواهید داشت.

عکاسی از ورود عروس و داماد

عکاسی که با آرامش و منش حرفه‌ای خود، ژست‌های مناسبی برای عکس‌ها انتخاب کند و به شما بدهد.

اما یکی از مهم‌ترین موارد دخیل در انتخاب عکاس، هزینه آن است. با توجه به ارقام سرسام آوری که برخی عکاسان برای پروژه‌های خود اعلام می‌کنند، هزینه‌های مراسم بسیار بالا می‌رود به طوری که یا باید از هزینه‌های دیگر صرف نظر کنید و یا عکاسی و فیلمبرداری را فراموش کنید.

اما شما می‌توانید با یک پرس‌وجو و تحقیق کردن درمورد عکاسان و خدمات عکاسی از مجرب‌ترین عکاسان با یک هزینه‌ای مقرون به صرفه در مراسم خود استفاده کنید.

مواردی که در انتخاب عکاس و فیلمبردار باید حتما از قبل فکر کنید:

 1. حتما ابتدا همه هزینه را با عکاس خود توافق کنید تا بعدا اختلافی پیش نیاید.
 2. اینکه فایل عکس ها را تحویل بگیرید یا نه، حتما تفاهم کنید.
 3. نحوه تحویل عکس ها را، چه به صورت فایل چه به صورت چاپ و یا هر دو، حتما تفاهم کنید.
 4. در خصوص تعداد نیروهایی که قرار است کار عکاسی و فیلمبرداری شما را انجام دهند، حتما تفاهم کنید.
 5. پذیرایی، برنامه ناهار ( یا شام ) عکاس و فیلمبردار را تفاهم کنید؛ این که آیا روز عکاسی شما باید ناهار آنها را تدارک ببینید یا خیر!
 6. درباره رفت و آمد عکاس و فیلمبردار تفاهم کنید، با ماشین شما می آیند یا با ماشین خودشان یا …

همچنین می توانید از پلفترم های معروف عکاسی، خدمات مورد نیاز عکاسی خود را سفارش دهید، در اینصورت خیال شما از بابت همه موارد فوق راحت خواهد بود زیرا شرکت های عکاسی قوانین محکم و ثبت شده ای دارند که عکاس و فیلمبردار نمی توانند خارج از آنها عمل کنند. یکی از بهترین آنها، سایت عکاسی و فیملبرداری کادرو است.

۵- انتخاب آرایشگر حرفه‌ای برای اطمینان شما در زیبایی

یک آرایش زیبا و در عین حال ملایم همیشه مورد تایید است و حس رضایت و اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد. اما در نظر داشته باشید که عقد محضری نیاز چندان زیادی به آرایش‌های غلیظ ندارد. همین که شما در طبیعی‌ترین حالت ممکن و زیبایی خود قرار بگیرید کافی است.

بسیاری از خانم‌ها از آرایش خود در روز عقد و عروسی‌شان رضایت کامل را ندارند. دلیل آن هم این است که وقت مناسبی را برای پیدا کردن آرایشگر حرفه‌ای که مطابق با سلیقه‌شان باشد را قرار نمی‌دهند.

نمونه کار آرایشگر برای ناخن عروس در روز عقد

اگر قصد رفتن به سالن جهت میک‌آپ را دارید، از نزدیک نمونه کارهایشان را مشاهده کنید، نظرات مشتریان را بپرسید. و حتی می‌توانید پس از انتخاب آرایشگر خود، یک بار به صورت امتحانی میک‌آپ مدنظرتان را انجام دهید.

اما اگر قصد حذف کردن این قسمت را دارید ، کافی است خودتان یا یکی از افراد نزدیکتان که در این کار استعداد کافی برای یک آرایش ملایم و طبیعی را دارد این کار را انجام دهد.

یکی از کلیدی‌ترین نکاتی که می‌توانید برای شادابی پوست و زیبایی بیشتر خودتان انجام دهید، استفاده از ماسک‌ها و حتی شست‌وشو و پاکسازی پوست است.

۶- خرید حلقه و لباس مناسب روز عقد

خرید حلقه و لباس، نشانه‌ی سلیقه و علایق‌تان در روز عقد است.

شما هم مثل هر شخص دیگری برایتان اهمیت دارد که در روز عقدتان که یکی از خاطره‌انگیزترین اتفاقات زندگی‌تان است، پوششی مناسب و زیبا داشته باشید.

هیچ باید و نبایدی وجود ندارد، جز کاری که به زوجین احساس امنیت، آرامش و شادی دهد. هیچ فرهنگ و هیچ سنتی نباید مانع از آن شوند که دختر و پسری در این لحظه‌ی مهم دچار نگرانی و ناراحتی زاید و بی‌مورد در این خصوص شوند.

انتخاب حلقه، لباس هر چیز دیگری که دوست دارید در روز عقدتان استفاده کنید، باید مختص به شخص شما، روحیه و علایقتان باشد.

نمونه حلقه عروس و داماد برای عقد رسمی

پس آنچه که سلیقه دیگران است یا آنچه که ترند سال شده است را فراموش کنید و مبنای انتخابتان قرار ندهید.

اما تنها نکته‌ای که می‌شود در مرحله‌ی انتخاب لباس و حلقه، به آن توجه کرد آن است که سادگی همیشه زیبا و چشم‌نواز است؛ و البته که همیشه و در هر زمانی قابل استفاده و شکیل است.

پس گلی را بخرید که دوستش دارید. حلقه‌ای را انتخاب کنید که مناسب شرایط و برازنده‌ی شماست. پیراهنی با طرح و رنگی انتخاب کنید که در آن احساس خوبی دارید.

روز عقد شما مختص به خود شما است. شروعِ روزهای زیبا و روشن شماست. در این روز همان‌طوری باشید که احساس زیبایی و راحتی دارید.

۷- خرید گل عروس و گل‌آرایی سالن

یکی از مواردی که ممکن است داماد فراموش کند تهیه‌ی یک دسته گل زیبا برای عروس است. سعی کنید دسته گلی را سفارش دهید که در عین زیبایی مورد پسند و برازنده‌ی عروس‌تان باشد.

چرا که قرار است این گل را در مهم‌ترین روز به عنوان هدیه‌ی شما در دست بگیرد. به شما پیشنهاد می‌کنیم از گل‌های طبیعی به عنوان شوق زندگی، علاقه و زیبایی استفاده کنید.

دسته گل عروس

حتی می‌توانید یک تاج گل یا یک دستبند گل را به همسرتان هدیه دهید. برای گل‌آرایی سالن و ماشین در این روز بهترین گزینه نمونه گل استفاده شده در دسته گل عروس و گل‌هایی در طیف رنگ مطابق با آن است.

۸-دعوت از مهمانان مهم

پس از انجام خریدها و کارهای شخصی بهتر است حدود ۱۰ الی ۲۰ روز قبل از مراسم مهمانان مهم خود را دعوت کنید. برای عقد محضری بهتر است تعداد افراد کمتری را به محضر بیایند.

با این حال می‌توانید علاوه بر افراد نزدیک خود و همسرتان، دوستانی که با آن‌ها احساس صمیمیت می‌کنید و دوست دارید در آن روز و لحظه کنارتان باشند را دعوت کنید.

مهمان‌های مهم در کنار عروس و داماد

در هر صورت سعی کنید محضر را شلوغ نکنید و افرادی که بودنشان مهم است را برای همراهی در محضر خبر کنید و اگر پس از عقد در محضر مهمانی کوچکی داشتید برای آن قسمت از مهمانی، افراد دیگر را دعوت کنید.

۹-پذیرایی از مهمانان به عنوان تشکر از حضورشان

این مهمانی اولین مهمانی زندگی مشترک شما است. پذیرایی از اقوام و دوستان عزیزی که در شادی شما شریک و همراه هستند. پس برای آنکه بتوانید به خوبی از مهمان‌هایتان پذیرایی کنید در وهله‌ی اول به آداب و رسوم و فرهنگ یک‌دیگر دقت کنید.

با یک پذیرایی ساده اما باکیفیت از آن‌ها بابت بودن و همراهی‌شان تشکر کنید.

نوشیدنی‌های عروس و داماد

تهیه‌ی موارد مختلف برای پذیرایی، شستن میوه‌ها و آماده کردن آن‌ها زمان‌بر است. به همین علت بهتر است با افراد خانواده و یا دوستانتان جهت مدیریت این کار صحبت کنید. یا حتی میتوانید از طریق مجموعه‌هایی که کار تشریفات را انجام می‌دهند پک‌های پذیرایی و فینگر فودهایی را تهیه کنید. این پک‌ها شامل میوه‌، نوشیدنی، شیرینی هستند که با توجه به تعداد و زمان مراسم‌تان محتویات داخل پک‌ها را می‌توانید تغییر دهید.

۱۰-هماهنگی ماشین

زوج‌ها با مشورت یکدیگر تصمیم می‌گیرند که از ماشین خود برای فیلمبرداری در روز عقد استفاده کنند یا یک ماشینی را کرایه کنند.

این تصمیم کاملا به بودجه و مهم‌تر از آن علاقه‌ی زوج‌ها بستگی دارد. پس از انتخاب ماشین عروس نوبت به گل‌آرایی آن می‌رسد. اگر مایل باشید می‌توانید طبق سلیقه‌ی خود ماشین را گل‌آرایی کنید.

ماشین عروس

شاید فکر کنید گل‌آرایی ماشین کافی است، اما بسیاری از زوج‌ها این تجربه را داشتند که در روز مراسمشان ماشینی را که هماهنگ کرده‌اند دچار مشکل می‌شود و استرس زیادی را در لحظه تحمل می‌کنند.

برای اطمینان خاطر از این اتفاق حتما حدود یک هفته قبل از مراسم ماشین خود را چک کرده تا در آن روز مهم دچار مشکلی نشود.

۱۱- هماهنگی‌های تشریفات عقد و عروسی در بی نقصی کار

اگر خودتان نمی‌توانید هماهنگی‌های مربوط به مراسم را انجام دهید و یا احساس می‌کنید که ممکن است مواردی را فراموش کنید یا حتی دچار استرس و شلوغی در مدیریت این موارد می‌شوید، می‌توانید با تشریفات عقد و عروسی برای برگزاری یک مراسم بی‌نقص صحبت کنید.

دیزان کیک در سفره عقد توسط تشریفات

توجه کنید که در این مرحله مهم است که بتوانید افراد مورد اطمینان را پیدا کنید و کار خود را به آن‌ها بسپارید. تا خیالتان بابت همه‌ی موارد مربوط به پذیرایی، گل‌آرایی و هماهنگی مراسم‌تان راحت باشد.

فقط کافی است که بودجه‌ی خود، سلیقه و مواردی که برایتان مهم است را به آن‌ها بگویید تا شما هم با آرامش خاطر از آن روز لذت ببرید و احساس خوبی داشته باشید.

جمع بندی

سعی کنید کارهای خود را با برنامه‌ریزی و همکاری یکدیگر انجام دهید تا در روزهای نزدیک به مراسم خود را با آرامش خاطر طی کنید.

این روز اولین روز مهم زندگی مشترکتان است پس سعی کنید صبور باشید، در برابر مسائلی که اتفاق می‌افتد انعطاف داشته باشید و با خوش اخلاقی و مدیریت درست یک خاطره‌‌ی خوبی را برای یکدیگر بسازید.

در روز مراسم عقد بدانید هر چیزی در بهترین حالت و دلخواه شما است، تا بعدها با دیدن عکس‌های آن لحظه‌ی خاص احساسی جز شادی و رضایت نداشته باشید.

این نکته را هم فراموش نکنید که مهم نیست مراسم عقد شما کجا و چگونه برگزار می‌شود! چیزی که بیشتر از هر چیز دیگری اهمیت دارد، مسیر زندگی شما و آرامش در کنار همسرتان است.

شما هم از تجربه‌‌ی خود در روند کارهای عقد و لیست امور مهم خود برایمان بنویسید.

نوشته راهنمای کامل عقد محضری+ بایدها و نبایدهای آن اولین بار در کادرو. پدیدار شد.

پیام بگذارید