وبلاگ

خیاطی چیست ؟ + فیلم

همین الان ببین : فیلم خیاطی چیست ؟ 👇🏻

خیاطی چیست و به چه کسی خیاط می گوییم ؟

خیاطی ( به انگلیسی : sewing ) و ( به عربی: خياطة ) را می توان یک هنر در نظر گرفت، هنری که در آن هنرمند می تواند از یک قطعه پارچه یک محصول زیبا و سفارشی را ایجاد کند.
با دوختن پارچه و وصل کردن بخش های مختلف به نحوی ماهرانه، یک خیاط می تواند از یک پارچه معمولی و بدون استفاده، محصولی کاربردی را ایجاد کند.
خیاط کسی است که پارچه ها را می شناسد، با الگوها و مدل ها آشنایی دارد و می تواند از ذهن خلاق و مهارت دست هایش یک محصول کاربردی را خلق کند.
محصولی که یک خیاط تولید می کند می تواند هر چیزی باشد. از انواع :

فواید شغل خیاطی
 • پوشاک
 • محصولات خواب
 • پرده ها
 • مبلمان ها
 • رومیزی ها
 • و محصولاتی مشابه
  خیاط ها سفارشات مختلف را از مشتری می گیرند و با شناختی که از نیاز مشتریان دارند محصول مورد نظر آنها را تولید می کنند.

نکاتی که باید در مورد شغل خیاطی و بازار کار آن بدانید!

آموزش خیاطی
کلاس های آموزش خیاطی

خیاطی یکی از چالش برانگیزترین و با ارزش ترین سرگرمی های موجود است. در واقع این حرفه به همان اندازه که می تواند یک حرفه درآمدزا باشد، یک مهارت بسیار سرگرم کننده نیز هست.
هنگامی که علاقه مندان به خیاطی کار خود را کامل می کنند، می تواند یک شغل رضایت بخش و بسیار سودآور باشد.
با این حال خیاطی کردن به همین آسانی ها هم نیست و برای این که بتوان به یک خیاط حرفه ای تبدیل شد و از این طریق کسب درآمد کرد، باید یک مسیر پر چالش را پشت سر گذاشت.
اولین و مهم ترین مورد هم غلبه کردن بر شک و تردید است. در اکثر پروژه های خیاطی یک هنرجو از شروع می ترسد و فکر می کند نمی تواند یک نتیجه ایده آل و مطلوب را ارائه دهد.

کلاس آموزش خیاطی

زمانی که یک خیاط بر چالش هایی که در مسیر او وجود دارد غلبه می کند و می تواند محصول نهایی خود را ببیند، این قطعا بهترین و هیجان انگیزترین مرحله از کار او خواهد بود.
اگر شما یک مبتدی در رشته خیاطی هستید و می خواهید یک خیاط خبره شوید، باید از یک سری اصول و نکات حرفه ای در این مسیر مطلع باشید.
چه هدف از خیاطی کردن تنها سرگرمی باشد و چه می خواهید در این مسیر حرفه ای شوید و درآمد بالایی کسب کنید، در این بخش از تصویرگران پویا اندیش با ما همراه باشید تا بیشتر با شغل خیاطی ، ویژگی های آن و بازار کاری که برای این حرفه وجود دارد آشنا شویم.

برای خیاط شدن به چه مهارت هایی نیاز است؟

آموزش خیاطی
کلاس های آموزش خیاطی

در حرفه خیاطی نیز مانند هر حرفه و شغل دیگری باید مهارت های به خصوصی را فراگرفت.
یک خیاط در درجه اول پارچه ها را می شناسد. آشنایی با :

 • انواع پارچه ها
 • جنس
 • بافت های مختلف پارچه ها
 • ترکیب رنگ ها
 • ترکیب بافت های مختلف
  از مهم ترین مهارت های یک خیاط است.
آموزش خیاطی

یک خیاط کاربلد به خوبی می داند کدام پارچه برای کدام محصول و کدام مدل مناسب تر است. توانایی انتخاب بهترین بافت و جنس پارچه بسته به مدل مد نظر مشتری، توانایی ترکیب رنگ ها به بهترین شکل ممکن و پیشنهاد بهترین ترکیب ها و مدل ها از مهارت هایی است که یک خیاط باید به دست بیاورد.
خیاط ها باید با مدل سازی و ترسیم الگوها نیز آشنایی لازم را داشته باشند. یک خیاط به خوبی می تواند بسته به فیگور مشتری و اندام و استایلی که دارد بهترین الگوها را ترسیم کند. در نتیجه مهارت های لازم در طراحی لباس را می توان جزو مهم ترین لازمه های شغل خیاطی در نظر گرفت.
برای آموزش دوره های الگو در آموزشگاه پویااندیش روی لینک زیر کلیک کنید.
آموزش الگوسازی

مهارت های دوزندگی در خیاطی چیست ؟

کلاس آموزش خیاطی
کلاس آموزش خیاطی

یک خیاط باید در کنار مهارت دوزندگی با دست، مهارت لازم برای کار با انواع چرخ خیاطی را نیز داشته باشد.
مهارت های فنی یک خیاط :

 • توانایی انتقال الگو روی پارچه
 • برش
 • دوخت
 • تکمیل لباس
  از جمله مهارت های فنی یک خیاط است.

در کنار مهارت های فنی یک خیاط موفق و کاربلد به خوبی با ترندهای روز پیش می رود و با صنعت مد و فشن آشنایی کامل دارد.
از جدیدترین تکنیک ها و مدل ها آگاهی می یابد و می تواند به خوبی روی جزئیات و ظرافت کارها تمرکز کند. نظم و دقت در کار و داشتن مهارت های ارتباطی کارامد با مشتریان و کارفرمایان از دیگر مهارت های لازم برای خیاط شدن است.

چطور می توان وارد حرفه خیاطی شد ؟

آموزشگاه خیاطی
آموزشگاه خیاطی

برای ورود به حرفه خیاطی مسیرهای متعددی وجود دارد. در یک مسیر حرفه ای و اصولی یک هنرجو از طریق آموزش های حرفه ای خیاطی می تواند وارد بازار کار شود.
اما همیشه هنرجویان در رشته خیاطی تحصیل نکرده اند. موسسات هنری و مراکز فنی و حرفه ای نیز گزینه دیگری برای یادگیری حرفه خیاطی هستند.
هنرجویان علاقه مند به این رشته می توانند با شرکت در دوره های جامع آموزش خیاطی در این موسسات و آموزشگاه ها با گام هایی مطمئن وارد حرفه خیاطی شوند.
گزینه دیگری که برای ورود به بازار کار خیاطی پیش روی علاقه مندان به این حرفه است، کسب مهارت های خیاطی از طریق تجربی است.
برخی از خیاط ها مهارت های خود را تنها از طریق تجربی و با تمرین و تکرار به دست آورده اند. استفاده از :

 • کتاب ها
 • نشریات
 • مجلات خیاطی
 • فیلم ها
 • ویدئوهای آموزشی
  نیز می تواند هم به مبتدیان این حرفه و هم به حرفه ای ها برای بهتر شدن در شغل خیاطی کمک زیادی کند.

بازار کار شغل خیاطی

کلاس آموزش خیاطی

زمانی که یک خیاط حرفه خیاطی را به صورت حرفه ای و در سطح پیشرفته یاد می گیرد و توانایی ها و مهارت های لازم در این زمینه را به صورت کامل کسب می کند می تواند به فرصت های شغلی بسیار متعدد و خوبی دست یابد.
یک خیاط در درجه اول می تواند خیاطی کردن را از خانه یا از یک کارگاه شخصی کوچک شروع کند و با دریافت سفارش از مشتریان خود، لباس های مد نظر آنها را بدوزد.
با توجه به نیاز و علاقه همیشگی مردم به پوشاک بدون شک اگر یک خیاط مهارت کافی در این زمینه را داشته باشد می تواند درآمد بسیار خوبی از این طریق کسب کند.
خیاطی از جمله مشاغلی است که امکان خود اشتغالی را برای هنرجویان فراهم می کند و می توانند از این طریق کارآفرینی کرده و تولیدی های پوشاک خود را راه اندازی کنند.
گزینه دیگری که برای یافتن شغل پیش روی خیاطان است کار در تولیدی های کوچک و بزرگ لباس است. علاوه بر این می توانند با شرکت های بزرگ تولید لباس یا برندهای مد معروف در زمینه طراحی و تولید لباس همکاری کنند.

مطالب مرتبط طراحی مد لباس + تصویر

حرفه ی خیاطی در بازار کار

کلاس آموزش خیاطی

خیاطان همیشه مشغول خیاطی کردن نیستند. کار دیگری که می توان با آموزش خیاطی و دریافت مدرک این حرفه انجام داد مربی گری در این زمینه است.
خیاط ها می توانند در دوره های تخصصی و آموزشی شرکت کرده و با گذراندن آزمون های مرتبط در یک موسسه به آموزش خیاطی بپردازند.
حتی می توانند یک آموزشگاه خیاطی را تاسیس کنند و در آن به هنرجویان علاقه مند خیاطی کردن و تکنیک های روز را آموزش دهند.
درآمدی که خیاط ها می توانند از این طریق کسب کنند نیز بسته به میزان کارشان، سطح مهارتی که دارند و میزان توانایی آنها متفاوت است.
برخی از خیاط ها می توانند درآمدهای بسیار بالایی داشته باشند. هر چقدر مهارت ها و دانش خیاطی یک خیاط بیشتر باشد، قطعا میزان موفقیت آنها و درآمدی که به دست می آورند نیز بیشتر است.

خیاطی قراردادی چیست و چطور می توان به آن دست یافت؟

کلاس آموزش خیاطی

گاهی اوقات یک خیاط نمی خواهد به صورت تمام وقت در حرفه خیاطی مشغول به کار شود. در چنین شرایطی گزینه شغلی پیش روی آنها، خیاطی قراردادی است. این گزینه می تواند برای خیاط ها بسیار سودمند و عالی باشد.
قرارداد خیاطی چیست یک توافق کوتاه مدت بین یک خیاط و یک شرکت یا مشتری است. خیاطان قراردادی می توانند در انواع مختلفی از مشاغل مرتبط با خیاطی از جمله :

 • کارهای مربوط به مواد صنعتی
 • خودروسازی
 • تولید لباس،
 • مبلمان
 • چمدان
  کار کنند.
الگو سازی در خیاطی
کلاس آموزش خیاطی

کار خیاطی قراردادی ترتیبی است که در آن یک خیاط لباسی را برای مشتری بر اساس پروژه تغییر داده، تکمیل یا تعمیر می کند.
پیمانکاران خیاطی مستقل می توانند پروژه ها را از خانه یا محل کار خود با استفاده از تجهیزاتی که دارند انجام دهند. به عنوان یک پیمانکار خیاطی ،ممکن است برای مدت زمان محدودی با یک شرکت همکاری کنید تا به آنها در تکمیل پروژه ها کمک کنید. برای رسیدن به چنین پروژه هایی باید کارهای زیر را انجام داد:
مهارت ها و توانایی های خود را تعریف کنید. اولین قدم برای یافتن شغل خیاطی قراردادی، تعریف مهارت ها و توانایی های خود است.
فهرستی از انواع خیاطی که با آن راحت هستید، شامل موادی که می توانید با آن ها بدوزید، انواع مختلف دوخت، الگوها و کارهایی که می توانید با چرخ خیاطی انجام دهید، تهیه کنید.
بازاریابی کنید؛ بازاریابی برای دوخت قراردادی فرآیند تبلیغات خدمات شما و انتقال تجربه و ارزش حرفه ای تان به مشتریان و شرکت ها است.
لیستی از شرکت ها و سازمان هایی در جامعه خود که ممکن است به خدمات خیاطی نیاز داشته باشند را تهیه کنید. این مکان ها می تواند شامل :

آموزش خیاطی پویااندیش
کلاس آموزش خیاطی
 • شرکت های پوشاک
 • تئاتر
 • شرکت های طراحی لباس
 • بوتیک های عروسی
 • کارگاه های خیاطی
  و … باشد.

از آگهی های آنلاین مربوط به خیاطی غافل نشوید.

آموزش الگوکشی
کلاس آموزش خیاطی

پس از برقراری ارتباط با یک کسب و کار یا شرکتی که می خواهد شما را برای یک کار خیاطی موقت استخدام کند، حتماً قراردادی را تنظیم کنید که هم شما و هم شرکت بتوانید آن را امضا کنید.

حتما رزومه خود را ارتقا دهید.

نکات مهم برای حرفه ای شدن در شغل خیاطی

کلاس خیاطی پویااندیش
کلاس آموزش خیاطی

اگر می خواهید مانند یک حرفه ای خیاطی کنید، باید مانند یک حرفه ای عمل کنید. خیاط حرفه ای سال ها تجربه دارد و در هر مرحله از کار خود یک هدف را دنبال می کند.
خیاطی زمانی که تازه آن را شروع کرده اید معمولا سرگرم کننده، هیجان انگیز و پیچیده است. اما با دنبال کردن نکات زیر می توانید به میزان زیادی مهارت ها و قابلیت های خود در حرفه خیاطی را بهبود ببخشید.

با چرخ خیاطی مناسب شروع کنید

طراحی دوخت جامع تصویرگران پویااندیش
کلاس آموزش خیاطی

اول از همه، شما باید با چرخ خیاطی مناسب شروع کنید. انتخاب چرخ خیاطی باید بسته به میزان مهارت شما و زمینه ای که کار می کنید صورت بگیرد.
برای مثال قطعا برای دوخت لباس های جین یا لحاف و … به چرخ خیاطی های قدرت مندتر و بزرگ تر نیاز است. بسته به سطح کار خود از پیشرفته ترین و مجهزترین چرخ خیاطی ها استفاده کنید.
از طرفی اگر هنوز در ابتدای راه هستید قطعا نباید به دنبال خرید یک چرخ خیاطی گران قیمت و با کارکردی پیچیده باشید.

تا جایی که می توانید در دوره های آموزش خیاطی شرکت کنید

آموزش دوخت لباسهای خاص
کلاس آموزش خیاطی

خیاطی نیاز به تمرین دارد و اگر در کلاس شرکت نمی کنید، باید تمرین کنید. کلاس های خیاطی بسیار سرگرم کننده و مفید هستند و به شما کمک می کنند با افراد جدید آشنا شوید و با آنها تعامل مثبتی داشته باشید.
همچنین شرکت در کلاس های آموزش خیاطی به شما این امکان را می دهد تا مهارت های خود را تقویت کرده و به سطح بالاتری در این شغل برسید.
خبر عالی این است که شما می توانید هم در دوره های آنلاین آموزش خیاطی شرکت کنید، هم این که به کارگاه های خیاطی بروید و تجربه کسب کنید یا این که در کلاس های حضوری در آموزشگاه های خیاطی شرکت کنید. اگر خیاطی واقعاً هنری است که می ‌خواهید به آن مسلط شوید، فرصت ‌های زیادی برای تقویت این مهارت ‌ها وجود دارد.

کلاس های تخصصی خیاطی برای بازار کار
کلاس آموزش خیاطی

اصطلاحات خیاطی را یاد بگیرید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که با اصطلاحات خیاطی آشنا شوید.

 • وب سایت،
 • وبلاگ،
 • شبکه های اجتماعی
 • و مجلات سایر منابع خیاطی را دنبال کنید تا درک خوبی از واژگان خیاطی به دست آورید. علاوه بر این برخی از کتاب ها را از کتابخانه قرض بگیرید یا برخی از آن ها را به صورت آنلاین خریداری کنید تا دایره واژگان خیاطی خود را بیشتر کنید.

زمینه کاری مورد علاقه خود را در رشته خیاطی مشخص کنید

آموزش حرفه‌ای تکنیک‌های هنر خیاطی
کلاس آموزش خیاطی

همان طور که در بالا به آن اشاره شد زمینه ها و فرصت های شغلی پیش روی یک خیاط بسیار گسترده و متنوع است. برای این که در شغل خیاطی موفق تر شوید حتما روی زمینه کاری مورد علاقه خود متمرکز شده تا مناسب ترین پروژه را برای خود انتخاب کنید.

مطالب مرتبط نکاتی در مورد لباس پوشیدن متناسب با فرم بدن

ابزار مناسب و به روز خیاطی را تهیه کنید

ابزار مناسب برای هر سرگرمی یا مهارت حرفه ای یک پیش نیاز است. اگر ابزار مناسب برای یک کار را نداشته باشید، بعید است که بتوانید کار را با موفقیت به پایان برسانید. حتی اگر یک محصول نهایی را انجام دهید، اگر از ابزار مناسب استفاده نکنید، ممکن است بهترین کیفیت را نداشته نباشد.

در خیاطي به روز بمانید

آموزش هنر خیاطی به صورت خصوصی
خیاطی چیست

در هر حرفه و رشته ای کسانی همیشه موفق ترند و مسیر را سریع تر پیش می روند که همیشه خود را به روز نگه می دارند. از ترندهای روز غافل نشوید تا به این ترتیب بتوانید همیشه شانس بیشتری در گرفتن پروژه های مختلف خیاطی یا جذب مشتری داشته باشید. برای به روز ماندن گزینه های بسیار زیادی وجود دارد. پلتفرم های آنلاین بهترین فرصت برای به روز شدن در شغل خیاطی است. در این فضاها شما این امکان را دارید تا با جدیدترین تکنیک ها و به روزترین روش های خیاطی و دوخت لباس آشنا شوید.

مهارت های کلیدی در خیاطی چیست را اصلاح کنید

آموزش خیاطی
کلاس آموزش خیاطی

مانند هر سرگرمی یا شغل دیگری، برخی از مهارت ‌های ضروری می ‌توانند به شما در تکمیل کارتان کمک کنند. خیاطی نیازمند توجه به جزئیات، خلاقیت، مهارت دستی، پشتکار و توانایی حل مسئله است. یک راه عالی برای افزایش خلاقیت، نگه داشتن یک دفترچه و جمع آوری رنگ ها، پارچه ها، طرح ها و آثار هنری است. هر زمان که تخیل شما گیر کرد، کتاب خود را ورق بزنید و امیدوار باشید که ایده ها به سمت شما پرتاب شوند.

دوبار چک کنید، یک بار برش دهید در برش پارچه

برش دقیق الگوها یکی از مهم ترین مهارت های یک خیاط است. همیشه قبل از برش، حداقل دو بار اندازه گیری کنید. هدر دادن مواد با ارزش برای تلاش برای صرفه جویی در زمان فایده ای ندارد. همیشه دستورالعمل های خود را با دقت دنبال کنید، به ویژه به بافت پارچه و جهت نخ توجه کنید. این یک گام حیاتی در نحوه قرار گرفتن، آویزان شدن و ظاهر محصول است.

در خیاطی مشتریان خود را بشناسید

آموزش 0 تا 100 خیاطی
کلاس آموزش خیاطی

یک خیاط موفق در درجه اول باید روابط و تعاملات اجتماعی مناسبی داشته باشد. یک خیاط باید بتواند به خوبی نیاز بازار و سلیقه مشتریان را بشناسد تا با همسو شدن با نیاز آنها بتواند مشتریان را به خود جذب کند. توانایی در برقراری ارتباط موثر با مشتری در گرو شناخت مشتریان است. یک خیاط باید مشتریان خود را بشناسد تا به این ترتیب بتواند به بهترین شکل ممکن آنها را جذب کند.

5 دلیل برای اینکه همین حالا آموزش خیاطی را شروع کنید :

همانطور که متوجه شده اید، خیاطی به مهارتی رایج و مفید تبدیل شده است و در طول زمان، بیش از پیش محبوب تر شده است.
در حالی که در گذشته خیاطی مهارتی بود که تقریبا همه آن را بلد بودند، ولی برای مدتی به دلیل وجود تولید انبوه ارزان قیمت لباس و دیگر محصولات، از بین مهارت های رایج مردم خارج شد، ولی در بین همگان این موضوع پذیرفته شده است که کالاهای خانگی بیشتر از چیزهایی که در کارخانه ها ساخته شده اند، دوام دارند و با رشد محصولاتی که افراد در خانه تولید می کنند در سال های اخیر، خیاطی بار دیگر در بین مردم رایج شده است.

1- با یادگیری خیاطی شما می توانید لباس هایتان را خودتان تعمیر کنید

آموزش هنر خیاطی در پویااندیش
کلاس آموزش خیاطی

قطعا شما می توانید برای خودتان لباس بدوزید، این یه کار عادی است .
پیش از اینکه شما به این مرحله برسید، می توانید لباس هایی که دارید را خودتان تعمیر کنید!
به نظرتان جالب نیست که زمانی که یکی از دکمه هایتان می افتد یا لباستان شکافته می شود (که معمولا این اتفاق می افتد، چون بیشتر لباس های مدرن در کارخانه ها تولید شده اند)، بتوانید خودتان سریعا آن را تعمیر کنید و بتوانید دوباره آن را بپوشید؟

ثبت نام دوره حضوری طراحی لباس

چند بار شده که شما لباسی را خریده باشید و فقط 32 بار آن را شسته باشید و دیده باشید به دلیل خیاطی ضعیفی که داشته، نخ کش شده یا شکافته یا سوراخ شده است؟
یا مثلا لباسی را خریده باشید که بعضی از قسمت هایش خیلی گشاد و جاهای دیگر خیلی تنگ باشد.
یا شاید بخواهید به جای خرید شلوار بارداری که برای مدت کوتاهی می پوشید، شلواری که دارید را به شلوار بارداری تبدیل کنید.
اگر در حد ابتدایی خیاطی بلد باشید، می توانید کمی دوخت و دوز روی لباس هایتان انجام دهید تا بیشتر اندازه تان باشند!
و بعد وقتی به مرحله ای رسیدید که بتوانید یک لباس کامل برای خودتان بدوزید، با توجه به تعمیراتی که تا به حال برای لباسهایتان انجام داده اید، می دانید باید چه کاری انجام دهید و چه کاری انجام ندهید.

آموزش تکنیک های به روز خیاطی

2- با آموزش خیاطی شما می توانید هدیه هایی با طراحی منحصر به فرد درست کنید

تصور کنید چه احساسی دارد وقتی کسی به شما هدیه ای می دهد که برای شما درست شده است. و ما در مورد یک ماگ با حرف اول اسمتان صحبت نمی کنیم، فکر کنید کسی برای شما پیش بندی خاص یا یک رومیزی که با دکور منزل شما هماهنگ است، بدوزد.
ممکن است کسی برای شما یک روسری یا هدبند درست کند و یا یک کیف برای شما بدوزد.
چه حسی دارد که چیزی از کسی دریافت کنید که آن شخص زمان زیادی را به آن فکر کرده و برایش تلاش زیادی به خرج داده است تا فقط برای شما درستش کند؟
حالا فکر کنید شما کسی باشید که این هدیه را به دیگران می دهید. شما می توانید هرچیزی که می خواهید را درست کنید؛ برای هرکسی که دوست دارید.
شما می توانید یک طرح و یک پارچه انتخاب کنید و از ابتدا تا انتهای کار را خودتان انجام دهید.
نه تنها گیرنده ی این هدیه ی خاص از داشتنش هیجان زده می شود، بلکه شما هم از کاری که کرده اید احساس غرور می کنید و می خواهید در آینده هم این کار را تکرار کنید. شما می توانید برای خودتان هم چیزهای خاص درست کنید.

3- آموزش خیاطی ، خلاقیت و زبردستی را تقویت می کند

آموزش گام به گام خیاطی در تصویرگران پویااندیش
کلاس آموزش خیاطی

ممکن است از حجم خلاقیتی که در خیاطی وجود دارد حیرت زده شوید، مخصوصا زمانی که در حال طراحی لباس هایی برای خودتان هستید.
خیاطی یک کار سرگرم کننده و آرامش بخش است که تقریبا نقش درمانی برای افراد دارد؛ این کار به شما این امکان را می دهد که از استرس های روزمره ی زندگی فرار کنید
و فکر و تلاش خود را روی ساختن چیزی متمرکز می کنید که در نهایت به یک محصول خوب تبدیل می شود. در فاصله کوتاهی، شما می بینید که از محدوده ی آرامش خودتان بیرون آمده اید.
خیاطی همچنین با اندازه گیری، طراحی و دوخت و دوزی که دارد، قسمت هایی از مغز که مسئول حل مسائل پیچیده هستند را تحریک می کند.
از همه ی اینها مهم تر، شرکت در کلاس خیاطی زبردستی و توانایی های حرکتی شما را به دو طریق تقویت می کند:
شما را به کار کردن با وسایل کوچک و ریز وا می دارد، مثلا :

 • انگشتانه،
 • سوزن،
 • نخ،
 • قرقره و … . شما را به کار کردن با یک دستگاه و هدایت آن در مسیری که میخواهید کوک ها دوخته شوند وا می دارد.

مطالب مرتبط چاپ نوشته روی لباس و اصول و نکات مهم در مورد آن

هرکاری که شما با دستانتان انجام می دهد، تردستی شما را تقویت می کند و وقتی وارد کارهای دیگر می شوید، می بینید که آنها نیز برای شما آسان تر شده اند و این مایه ی خوشحالی شما خواهد شد. خلاقیت و تردستی تقویت شده هردو فوایدی هستند که به شما در درازمدت کمک خواهند کرد.

4- آموزش خیاطی حامی محیط زیست است و در هزینه ها هم صرفه جویی می کند

طراحی دوخت در پویااندیش
کلاس آموزش خیاطی

لباس های بی کیفیت کمتر به این معنی است که شما لباس های کمتری را به این علت که خراب شده اند، دور می اندازید.
از آنجا که شما می توانید پارچه ها را خودتان انتخاب کنید، می توانید آنهایی را انتخاب کنید که عوامل محیط زیستی برای ساخت آنها در نظر گرفته شده و یا حتی از پنبه های ارگانیک برای ساخت آنها استفاده شده است.
علاوه بر این، هر پارچه ای که شما انتخاب کنید که خودتان آن را بدوزید، در حمایت از محیط زیست است.
به پولی فکر کنید که در ازای خرید پارچه به جای لباس هایی که دوام چندانی ندارند ( یا نیاز به تعمیراتی دارند که شما فقط زمانی که خیاطی بلد هستید می توانید آنها را انجان دهید ) صرفه جویی می کنید.

5- مهارت خیاطی که قابل عرضه به بازار هستند

بازار کار رشته خیاطی
خیاطی چیست

خیاطي یکی از مهارت هایی است که به میزان زیادی اعتماد به نفس شما را بالا می برد، چرا که نیازمند:

 • برنامه ریزی،
 • آماده سازی،
 • تمرکز،
 • صبر و تحمل است تا بتوانید کار را شروع کنید و ببینید پروژه ی شما چطور پیش می رود و به پایان می رسد.

نه تنها این موارد، بلکه نشان دادن کار تمام شده ی شما به دیگران، عزت نفس شما را بالا می برد. شما از دیدن چیزی که از ابتدا تا انتهایش را خودتان ساخته اید احساس غرور می کنید.
خیاطی یکی از مهارت هایی است که به میزان زیادی قابل عرضه به بازار است و در عین حال هم هیچ وقت داشتن یک مهارت برای کسی ضرر نداشته است.
شما نمی دانید که چه زمانی در آن ماهر خواهید شد، ولی مهم تر از آن این است که خیاطی می تواند الهام بخش شما در یادگیری مهارت های دیگری باشد، چراکه حالا شما اعتماد به نفس بیشتری نسبت به قبل از شروع آن دارید.
تصور کنید که مثلا می توانید لباس های مهمانی را طراحی کنید و یا می توانید قلاب بافی های دست ساز درست کنید! در مورد چیزهایی که می توانید طراحی کنید و به انجام برسانید هیچ انتهایی وجود ندارد.

نتیجه گیری خیاطی چیست ؟

دوره پردرآمد خیاطی
کلاس آموزش خیاطی

این 5 دلیل، فقط بخش کوچکی از دلایل این هستند که چرا خیاطی مهارت خوبی برای یادگیری است.
به شما احساس لذت و غرور می دهد و به شما این حس اعتماد به نفس را می دهد که می توانید بیش از این نیز انجام دهید.
با وجود همه ی این موارد در کنار صرفه جویی در هزینه ها و حمایت از محیط زیست، دیگر هیچ نقطه ضعفی برای خیاطی باقی نخواهد ماند.
پس منتظر چه هستید؟ هیچ روزی بهتر از امروز برای شروع یادگیری نیست.

پایان بخش : خیاطی چیست ؟

ثبت نام دوره طراحی لباس (آنلاین)

آموزش خیاطی

سوالات متداول

خیاطی چیست ؟

خیاطی یا دوزندگی ، هنری که در آن هنرمند می تواند از یک قطعه پارچه یک محصول زیبا و سفارشی را ایجاد کند.

یک خیاط باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یک خیاط باید مهارت های بالایی داشته باشد. خلاقیت داشتن، ایده پرداز بودن، اجتماعی بودن و مواردی از این دست مهم ترین ویژگی هایی است که یک خیاط باید داشته باشد. یک خیاط باید صبر بالایی داشته باشد و به خوبی با مشتریان ارتباط برقرار کند.

آیا خیاطی شغل مناسبی است؟

اگر برای وارد شدن به حرفه خیاطی مسیری حرفه ای و درست را دنبال کنید، به این شغل علاقه زیادی داشته باشید و با آگاهی و شناخت وارد شغل خیاطی شوید، قطعا می توان خیاطی را یک حرفه بسیار خوب و سودمند در نظر گرفت.

شغل خیاطی چه مزیت هایی دارد؟

یکی از مهم ترین مزیت های شغل خیاطی این است که می توان از این طریق کسب و کار خود را راه اندازی کرد و در زمینه های مختلفی مشغول به کار شد. فرصت های مختلف شغلی، خلاقانه بودن این حرفه و نیاز همیشگی به آن از مهم ترین مزیت های حرفه خیاطی است.

مطالعه بیشتر

آموزش دوخت زیپ مخفی به زبانی ساده و آساناسکیس مُد چیست ؟ + تصویرآموزش ترسیم الگوی دامن خمره ای به روشی سادهآشنایی با استایل آوانگارد زنانهتفاوت طراح مد و خیاط در چیست ؟روانشناسی رنگ ها در مد و فشناستایل گوتیک مردانهرنگ ‌های پاییزی جذاب و پرطرفدار کدامند ؟ + عکسبرند نایک (NIKE)برند اسیکس (Asics)اصول و نکات مهم در مورد طراحی لباس با مداد رنگیآشنایی با استایل راک مردانه + تصویرانواع پارچه برای لباس مجلسی + تصویراستایل تامبوی زنانه + تصویربهترین نرم افزارهای طراحی لباس + فیلم آموزشیانتخاب بهترین پارچه برای مانتواستایل پانک زنانه + تصویرچگونه به یک مدل حرفه ای تبدیل شویم؟برند پوما (Puma)آموزش گام به گام ترسیم در طراحی مدآشنایی با استایل مینیمال و قوانین مهم این استایل

پیام بگذارید