وبلاگ

نقاشی اسکریبل چیست ؟

آشنایی با نقاشی اسکریبل :
نقاشی کردن تکنیک های مختلفی را شامل می شود که هر کدام جذابیت های خود را دارد. اما خط خطی کردن چطور؟ آیا تا کنون به این فکر کرده اید که خط خطی کردن هم به عنوان یک سبک به خصوص نقاشی در نظر گرفته میشود؟

اغلب ما خط خطی کردن را با عادات منفی مرتبط می دانیم:

  • عادت های خارج از کنترل
  • کودکانه
  • آشفته
  • شلخته یا بیهوده
    اما این کار می تواند بسیار سرگرم کننده باشد.

تکنیک ترسیم یک تصویر به شیوه خط خطی کردن را سبک نقاشی اسکریبل ( به انگلیسی: Scribble ) می نامند. در حوزه طراحی و نقاشی این کار یکی از بهترین راه ها برای بهبود مهارت های طراحی است.

نقاشی به سبک اسکریبل
نقاشی به سبک اسکریبل

به نوعی می توان اسکریبل را یک سبک متمایز و بسیار منحصر به فرد دانست. در دنیای هنر این تنوع سبک ها و تکنیک هاست که می تواند جذابیت را به این حوزه بیافزاید.
در این بخش از تصویرگران پویا اندیش با ما همراه باشید تا بیشتر با سبک نقاشی اسکریبل و نحوه انجام آن آشنا شویم.

نقاشی اسکریبل ساده

نقاشی اسکریبل ساده
نقاشی اسکریبل ساده

در دنیای هنر هر چیزی دارای ژست است. در نقاشی اسکریبل ساده هنرمند با ترسیم خطوطی سریع و بدون الگویی به خصوص، به طراحی ژست های مختلف می پردازد.
داخل این سبک نقاشی معمولا خطوط به صورت نامنظم در کنار هم قرار می گیرند، اما نتیجه نهایی کار یک اثر بسیار جذاب و زیباست.
با تکنیک های بسیار ساده ای که در سبک نقاشی اسکریبل وجود دارد، هر کسی می تواند یک نقاش حرفه ای باشد.

اصلی ترین زمینه ای که نقاشی اسکریبل ساده در آن مورد استفاده قرار می گیرد، طراحی چهره یا پرتره است.
با تکنیک های بسیار ابتدایی که در این روش نقاشی کردن وجود دارد هر کسی می تواند زیباترین پرتره ها را ترسیم کند، بدون این که مهارت های طراحی سطح بالایی داشته باشد.

تاریخچه نقاشی اسکریبل

سبک نقاشی اسکریبل

اگر بخواهیم منشا این اثر هنری را ردیابی کنیم، می توان آن را در قرن هفدهم و در آلمان دنبال کرد. در آن دوره سبک نقاشی اسکریبل یکی از رایج ترین و محبوب ترین سبک های نقاشی در آلمان بود.
با این حال توسعه این سبک هنری در اوایل دهه 1900 و با ظهور جنبش سورئالیستی آغاز شد. در این دوره هنرمندان سورئالیستی به دنبال رهایی آثار خود از کنترل ذهن خودآگاه بودند و به همین دلیل از سبک نقاشی اسکریبل ساده در طراحی های خود استفاده کردند.

با این حال هنوز هم می توان رد تکنیک خط خطی کردن را تا سال های دورتری نیز دنبال کرد،
زمانی که اجداد ما برای داستان های خود و ثبت تصاویرشان، خطوط زیگزاگی را روی دیوار غارها می نوشتند.
این تکنیکی بصری برای برقراری ارتباط بین انسان ها بود.
اما به عنوان یک سبک هنری، اسکریبل در قرن هفدهم رایج شد. خالق این سبک هنری، هنرمندی به نام Cane بود. او روش خط خطی یا اسکریبل را به عنوان راهی برای عبور از محدودیت های طراحی و بهبود رضایت از اثر هنری خود توسعه داد.

تکنیک اسکریبل

در ادامه تکنیک اسکریبل به عنوان یک سبک منحصر به فرد توسط هنرمندی به نام دنیس لائو تکمیل شد. این هنرمند تابلوهای هنری متعددی را به این سبک خلق کرده است.
در این آثار لائو با استفاده از خطوطی نامنظم و ساده، پرتره های خلاقانه ای را در سبک اسکریبل به تصویر کشید.

مطالب مرتبط سیاه قلم چیست ؟ + فیلم

قرن بیستم سبک اسکریبل یا خط خطی به طور فزاینده ای بخشی از تمرین هنری و ابزاری برای تجزیه و تحلیل روانشناختی شد.
در طول سال های اخیر اسکر یبل به عنوان یک سبک هنری محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده.

نحوه کشیدن یک نقاشی اسکریبل ساده

مراحل کشیدن نقاشی اسکریبل ساده

مراحل رسم یک پرتره یا هر نقاشی دیگری به سبک اسکریبل بسیار ساده و راحت است. همان طور که پیش از این هم گفته شد اساس این روش بر مبنای ترسیم یک سری خطوط بی نظم و بسیار ساده است.
برای رسم چنین طرح هایی در مرحله اول یک اسکچ ساده از طرح مد نظر را ترسیم کنید. بعد از رسم طرح اولیه، باید برای تکمیل طرح اولیه جزئیات به آن اضافه شود.
این جزئیات را به کمک رسم خطوط بی نظم به طرح اولیه بیفزایید. برای کشیدن یک نقاشی اسکریبل ساده بهتر است ابتدا از تاریک ترین مناطق شروع کرده و به تدریج از نقاط تاریک به سمت بخش های روشن بروید.
برای رسم نقاط و بخش های تاریک تر طرح بهتر است خط خطی ها را کاملا متراکم و درهم کشید. در مقابل برای رسم نواحی روشن تر طرح باید فاصله خطوط را بیشتر کرد.

برای شروع بهتر است ابتدا با یک مداد گرافیتی نرم تمام سطح را با چرخش های بزرگ بپوشانید. به هیچ عنوان حرکت دست را روی کاغذ متوقف نکنید و مداد را از روی کاغذ برندارید.
باید فرم های دایره ای، زیگزاگی و حلقه ای متعددی را روی سطح ایجاد کنید.

جذابیت های نقاشی اسکریبل

جذابیت های نقاشی اسکریبل
scribble painting

از مهم ترین جذابیت های این تکنیک نقاشی می توان به سادگی آن اشاره کرد. این سبک نقاشی از ابتدایی ترین شیوه های طراحی استفاده می کند تا زیباترین آثار را خلق کند.
نقاشی های خط خطی می تواند برای انجام یک فعالیت روزانه در خانه و با خانواده بسیار سرگرم کننده باشد. همه افراد می توانند خالق یک نقاشی اسکریبل ساده باشند.
الزاما نیازی نیست در خصوص نحوه رسم یک پرتره دانش زیادی داشته باشیم، همه می توانند با تکنیک های ساده اسکریبل پرتره بکشند، چرا که از کاغذهایی شفاف در این تکنیک استفاده می شود.

مطالب مرتبط بازار کار نقاشی سیاه قلم

سبک نقاشی اسکریبل می تواند یک سرگرمی بسیار راحت، جذاب و در دسترس برای تمامی افراد محسوب شود که می توانند در تایم های خالی خود با ابتدایی ترین ابزارها، یک نقاشی زیبا را خلق کنند.

Scribble art

سبک نقاشی اسکریبل محبوب ترین روش نقاشی بین کودکان است و حتی در مواردی از آن به عنوان روشی جهت پرورش خلاقیت کودکان نیز استفاده می شود.
این فعالیت می تواند به رشد مغزی و مهارت های طراحی کودکان کمک زیادی کرده و برای روح و روان آنها تاثیرات مثبت زیادی داشته باشد.
اکثر کودکان با رسم یک نقاشی به سبک اسکریبل بسیار هیجان زده می شوند.

ابزارهای مورد نیاز برای ترسیم نقاشی اسکریبل ساده

نقاشی اسکریبل چیست
Scribble art easy

یکی از جذابیت های سبک نقاشی اسکریبل ساده، در دسترس بودن ابزارها و ساده بودن آنهاست. می توان با ابتدایی ترین وسایل و ابزارهای نقاشی، یک نقاشی به سبک اسکر یبل کشید.
طراحی ژست به سبک اسکریبل را می توان با مواد و ابزارهای مختلفی انجام داد.

در درجه اول می توان این نقاشی ها را روی سطوح مختلفی انجام داد. اصلی ترین گزینه کاغذهای شفاف یا نیمه شفاف است.
علاوه بر کاغذ می توان از بوم یا شیشه نیز برای کشیدن نقاشی های اسکریبل استفاده کرد.
برای رسم طرح ها می توان از خودکار یا مداد استفاده کرد.
برخی از هنرمندان نیز نقاشی های اسکریبل خود را با استفاده از کنته یا به روش نخ بافتی به تصویر می کشند.
بهتر است برای شروع نقاشی به این سبک از یک مداد گرافیتی بسیار نرم استفاده کنید. اما به تدریج که در سبک نقاشی اسکریبل ساده مهارت بیشتری به دست آوردید می توانید سایر ابزارهای طراحی را امتحان کنید.

نکاتی که باید در کشیدن نقاشی اسکریبل در نظر داشته باشید

نکات نقاشی اسکریبل
نکات گشیدن نقاشی اسکریبل

برای کشیدن نقاشی هایی به سبک اسکریبل باید حتما یک سری نکات را رعایت کرد.
درست مانند هر سبک نقاشی دیگری، در سبک نقاشی اسکر یبل ساده نیز یک سری اصول وجود دارد که با رعایت آنها می توان کیفیت نهایی طرح را بهبود بخشید.
مهم ترین نکاتی که باید در نظر داشت شامل موارد زیر می شود:

  • بهتر است از ابزاری که با آن راحت ترید برای رسم پرتره های اسکریبل استفاده کنید
  • در ترسیم سوژه ها به سبک اسکر یبل باید حس و حال سوژه را به درستی در طرح ها ترسیم کنید. باید در این طرح ها به خوبی شخصیت و حس سوژه ها را نشان دهید.
  • در زمان ترسیم طرح ها نباید به هیچ عنوان حرکت مداد روی کاغذ را متوقف کنید و مداد را از روی کاغذ بردارید. مدت زمانی که نقاشی های اسکریبل ساده باید تکمیل شوند نباید زیاد باشد. اصل رسم نقاشی های اسکریبل سریع بودن آنهاست.
  • همیشه همه چیز را روی کاغذ بکشید. خط خطی خود را متناسب با کاغذ تنظیم کنید تا هیچ بخشی از موضوع شما رها نشود. این یکی از مهم ترین بخش های طراحی ژست است. اگر لازم است روی بالای کاغذ علامتی برای بالاترین قسمت سوژه خود بگذارید و سپس روی پایین ترین قسمت آن علامت بزنید، این کار را انجام دهید. باید حس تناسب و ترکیب مناسب در طرح ها نمایان شود.

نقاشان بزرگ سبک نقاشی اسکریبل

اثر میکل آنژ روی دیوارهای کلیسای سن لورنز

هنرمندان بسیار زیادی در این زمینه کار کرده اند و آثار برجسته ای را به جای گذاشته اند. یکی از معروف ترین هنرمندان این سبک، میکل آنژ است که آثار اسکر یبل او روی دیوارهای کلیسای سن لورنز ترسیم شده است.
لئوناردو داوینچی هنرمند برجسته دیگری است که آثاری به سبک اسکریبل از او به جای مانده است. وینس لو، تامبلی و آدام ریچز از دیگر هنرمندان برجسته فعال در این سبک هنری بوده اند.

پایان بخش :
نقاشی اسکریبل چیست ؟ | scribble painting

مطالب مرتبط تدریس خصوصی عکاسی | آموزش خصوصی عکاسی

سوالات متداول

نقاشی اسکریبل برای ترسیم چه سوژه هایی مناسب است؟

به دلیل ماهیتی که سبک نقاشی اسکریبل دارد معمولا بیشتر برای ترسیم ژست ها و طراحی چهره افراد مناسب است. اما می توان تقریبا هر چیزی را با استفاده از این سبک کشید، خصوصا حیوانات. می توان از سبک نقاشی اسکریبل برای به تصویر کشیدن طرح مجسمه ها یا عروسک ها نیز استفاده کرد. در ابتدا از این سبک نقاشی برای ترسیم پرتره چهره افراد مشهور، بازیگران و بزرگان استفاده می شد.

چرا نقاشی اسکریبل اهمیت دارد؟

این سبک هنری می تواند به توسعه تخیل و مهارت های تفکر افراد کمک کند. این امر خصوصا برای کودکان مهم است. هنگامی که کودک شما شروع به تشکیل اشکال اولیه از طریق خط خطی می کند، شروع به تشخیص نوشتن و نقاشی به عنوان کانال ارتباطی خواهد کرد و این می تواند به رشد مغزی و بهبود مهارت های کودک کمک زیادی کند.

مطالعه بیشتر

بازار کار نقاشی سیاه قلمتدریس خصوصی عکاسی | آموزش خصوصی عکاسیآموزش کار با اپوکسی رزین روی سنگفرمول طلایی کار با رزین اپوکسی [10 نکته مهم انتخاب بهترین مخلوط رزین اپوکسی ]سیاه قلم چیست ؟ + فیلمنقاشی پرتره چیست ؟

پیام بگذارید